Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!

0
139
Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!

Lato i wakacje tuż-tuż. Zaczynamy się cieszyć słoneczną aurą. Ale wolny czas nie może zwalniać nas od odpowiedzialności za podróżujące z nami dzieci oraz zwierzęta. W czasie upałów nie wolno pozostawiać ich w samochodzie ani na chwilę. Apelują o to służby mundurowe i przypominają, że takie postępowanie zagraża zdrowiu, a nawet życiu. Według ekspertów, w upalny dzień, wewnątrz pojazdu temperatura może dojść nawet do 90°C.

W upalne dni, podróżując z dziećmi lub czworonożnym pupilem, należy zwrócić szczególną uwagę, aby zapewnić im wodę do picia i w miarę możliwości robić przerwy na odpoczynek. Pamiętajmy również, aby z małymi pasażerami mieć kontakt. Nie pozwólmy dzieciom usnąć na dłuższy czas. Starajmy się często schładzać dziecku wilgotną chusteczką twarz, kark, a także klatkę piersiową. Takie zachowanie uchroni nasze pociechy przed przegrzaniem, poparzeniem i udarem.

W żadnym wypadku, ani na chwilę, nie zostawiajmy dzieci oraz zwierząt w aucie podczas upałów!!! Temperatura ciała dziecka wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u dorosłego człowieka. Szyby w samochodzie najpierw umożliwiają przedostawanie się promieni słonecznych do wnętrza, a następnie działają jak izolator i zatrzymują ciepło w środku. Zostawienie uchylonego okna w samochodzie daje znikomy efekt. Ryzyko przegrzania dziecka lub czworonoga jest ogromne. Dlatego każdy, kto zobaczy dziecko lub zwierzęta zamknięte w aucie w ciepły dzień na słońcu, powinien natychmiast interweniować i niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 997, 998, 999 lub 112.

źródło: KPP w Kole