Miejsce przed SP nr 1 w Kole otrzymało nazwę skweru Wolności

0
564

Kolscy radni pozytywnie odnieśli się do propozycji burmistrza Koła Krzysztofa Witkowskiego zawartej w projekcie uchwały o nadaniu miejsca przed Szkołą Podstawową nr 1 miana skweru Wolności. To gest w stronę historii i pamięci, jak również przejaw powrotu do nazwy tego terenu, które przed laty było placem Wolności. Jedynym pytaniem, w którym zawarta była wątpliwość, było to wystosowane przez radnego Adriana Króla, który zwrócił się do burmistrza, czy rozważana była nazwa plac Wolności, a nie skwer. Otrzymał odpowiedź, że teren przed SP nr 1 nie jest z czystej definicji placem, lecz skwerem, zatem taka propozycję nazwy została przedstawiona.

Radni projekt uchwały przyjęli jednomyślnie, a to oznacza ukłon dla historii i wydarzeń, jakie miasto pamięta z dwudziestolecia międzywojennego. Miejsce to było bowiem areną wielu ważnych wydarzeń, takich jak chociażby manifestacje i spotkania patriotyczne związane z obchodami rocznic oraz świąt.

Nadanie miejscu w rejonie ulic Sienkiewicza i Szkolnej nazwy skweru Wolności zbiegło się z zakończeniem prac modernizacyjnych. Przed „jedynką” powstał teren sprzyjający wypoczynkowi i rekreacji, którego sercem jest fontanna. Z końcem listopada instalacja pomyślnie przeszła próby uruchomienia. Fontannie towarzyszą ławki, podest, stoliki i kosze i roślinność. Inwestycja kosztował nieco ponad 1,5 mln złotych. Oficjalne otwarcie skweru i uruchomienie fontanny planowane jest wiosną.

Czytaj także: Jak zmieni się teren obok Szkoły Podstawowej nr 1 Kole?