Zakończyło się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Kole w związku ze zdarzeniem, do którego miało dojść 8 maja br., z udziałem większej grupy obcych osób w lokalu gastronomicznym na terenie Koła. KPP w Kole otrzymało na ten temat informację. W zdarzeniu miały brać udział znane publicznie osoby. Czynności funkcjonariuszy trwały kilkanaście dni, a na oficjalnej stronie KPP w Kole pojawił się nawet komunikat o poszukiwaniu świadków rzekomego zdarzenia.
Czytaj także: W związku z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym policja szuka świadków
O zakończeniu czynności poinformowała dziś, tj. 27 maja br., rzecznik KPP w Kole. – Zakończyło się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Kole w związku z rzekomym zdarzeniem, do którego miało dojść 8 maja br., z udziałem większej grupy obcych osób w miejscu publicznym – lokalu gastronomicznym na terenie Koła. Prowadzone postępowanie wyjaśniające miało na celu ustalenie, czy doszło do niestosowania się do przepisów zawartych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy czynności pozwoliły ustalić, że do takiego spotkania grupy obcych osób doszło w piątek, 8 maja br. W związku z tym zdarzeniem zostały nałożone mandaty karne na 8 osób. Osoby przyznały się do udziału w spotkaniu i przyjęły mandaty karne. Ponadto policjanci przesłali stosowną informację do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kole odnośnie udostępnienia lokalu gastronomicznego, który zdecyduje o dalszym postępowaniu w tej sprawie – poinformowała rzecznik KPP w Kole sierż. sztab. Weronika Czyżewska.
O stanowisku i komentarzu do sprawy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kole poinformujemy, gdy je otrzymamy.
Aktualizacja
Dziś, tj. 28 maja br., zgodnie z zapowiedziami, do sprawy odniósł się Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Ewa Lewicka informując, że prowadzi czynności wyjaśniające, tj. zbiera informacje m.in. z Powiatowej Komendy Policji w Kole, dokonuje przesłuchań organizatora i osób uczestniczących oraz wykonuje inne niezbędne czynności. O przedmiotowym zdarzeniu i podejmowanych działaniach przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kole poinformowany został Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Poznaniu oraz Główny Inspektor Sanitarny w Warszawie.
„Ponieważ przepisy prawa sankcjonujące popełnienie wykroczeń przeciwko działaniom zmierzającym do ochrony zdrowia publicznego w czasie epidemii koronawirusa COVID-19 przewidują zagrożenie bardzo wysokimi karami administracyjnymi (najniższa 10 tys. zł) ustalenie osób i przypisanie im zachowań sprzecznych z prawem oraz podjęcie decyzji co do ewentualnych konsekwencji karno-administracyjnych wymaga szczegółowego ustalenia stanu faktycznego, tj. wszelkich okoliczności dotyczących ww. zdarzenia, w tym roli poszczególnych osób. Pochopne, przedwczesne decyzje mogłyby prowadzić do naruszenia dóbr osobistych osób fizycznych” – czytamy w piśmie.
PPIS zaznacza też, że w dobie epidemii koronawirusa państwowa inspekcja sanitarna posiada poszerzony zakres zadań statutowych, które wymagają działań nagłych, wykraczających poza ustawowe normy czasu pracy. Najważniejsze, z uwagi na zdrowie publiczne, są postępowania dotyczące kwarantann, podejrzeń o zachorowania itp. Sprawa ww. spotkania jest jedną z wielu, których rozpatrzenie leży w gestii PPIS w Kole. Nie posiada ona priorytetowego lub szczególnego znaczenia, w odróżnieniu od pilnych przypadków zachorowań lub podejrzenia o zachorowania na COVID 19. „Sprawa powyższa zostanie ostatecznie rozpoznana po przeprowadzeniu wnikliwego, wyczerpującego postępowania administracyjnego, zgodnie z obowiązującymi zasadami wyrażonymi w ustawie Kodeks postępowania administracyjnego oraz specjalistycznymi przepisami prawa uchwalonymi w okresie epidemii” – informuje PPIS w Kole Ewa Lewicka.