[AKTUALIZACJA] Postępowanie wyjaśniające policji ws. spotkania w restauracji zakończone. Osiem osób ukaranych mandatami

0
853
DSC09841-1

Zakończyło się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Kole w związku ze zdarzeniem, do którego miało dojść 8 maja br., z udziałem większej grupy obcych osób w lokalu gastronomicznym na terenie Koła. KPP w Kole otrzymało na ten temat informację. W zdarzeniu miały brać udział znane publicznie osoby. Czynności funkcjonariuszy trwały kilkanaście dni, a na oficjalnej stronie KPP w Kole pojawił się nawet komunikat o poszukiwaniu świadków rzekomego zdarzenia.

Czytaj także: W związku z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym policja szuka świadków

O zakończeniu czynności poinformowała dziś, tj. 27 maja br., rzecznik KPP w Kole. Zakończyło się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Kole w związku z rzekomym zdarzeniem, do którego miało dojść 8 maja br., z udziałem większej grupy obcych osób w miejscu publicznym – lokalu gastronomicznym na terenie Koła. Prowadzone postępowanie wyjaśniające miało na celu ustalenie, czy doszło do niestosowania się do przepisów zawartych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy czynności pozwoliły ustalić, że do takiego spotkania grupy obcych osób doszło w piątek, 8 maja br. W związku z tym zdarzeniem zostały nałożone mandaty karne na 8 osób. Osoby przyznały się do udziału w spotkaniu i przyjęły mandaty karne. Ponadto policjanci przesłali stosowną informację do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kole odnośnie udostępnienia lokalu gastronomicznego, który zdecyduje o dalszym postępowaniu w tej sprawie – poinformowała rzecznik KPP w Kole sierż. sztab. Weronika Czyżewska.

O stanowisku i komentarzu do sprawy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kole poinformujemy, gdy je otrzymamy.

Aktualizacja

Dziś, tj. 28 maja br., zgodnie z zapowiedziami, do sprawy odniósł się Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Ewa Lewicka informując, że prowadzi czynności wyjaśniające, tj. zbiera informacje m.in. z Powiatowej Komendy Policji w Kole, dokonuje przesłuchań organizatora i osób uczestniczących oraz wykonuje inne niezbędne czynności. O przedmiotowym zdarzeniu i podejmowanych działaniach przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kole poinformowany został Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Poznaniu oraz Główny Inspektor Sanitarny w Warszawie.

„Ponieważ przepisy prawa sankcjonujące popełnienie wykroczeń przeciwko działaniom zmierzającym do ochrony zdrowia publicznego w czasie epidemii koronawirusa COVID-19 przewidują zagrożenie bardzo wysokimi karami administracyjnymi (najniższa 10 tys. zł) ustalenie osób i przypisanie im zachowań sprzecznych z prawem oraz podjęcie decyzji co do ewentualnych konsekwencji karno-administracyjnych wymaga szczegółowego ustalenia stanu faktycznego, tj. wszelkich okoliczności dotyczących ww. zdarzenia, w tym roli poszczególnych osób. Pochopne, przedwczesne decyzje mogłyby prowadzić do naruszenia dóbr osobistych osób fizycznych” – czytamy w piśmie.

PPIS zaznacza też, że w dobie epidemii koronawirusa państwowa inspekcja sanitarna posiada poszerzony zakres zadań statutowych, które wymagają działań nagłych, wykraczających poza ustawowe normy czasu pracy. Najważniejsze, z uwagi na zdrowie publiczne, są postępowania dotyczące kwarantann, podejrzeń o zachorowania itp. Sprawa ww. spotkania jest jedną z wielu, których rozpatrzenie leży w gestii PPIS w Kole. Nie posiada ona priorytetowego lub szczególnego znaczenia, w odróżnieniu od pilnych przypadków zachorowań lub podejrzenia o zachorowania na COVID 19. „Sprawa powyższa zostanie ostatecznie rozpoznana po przeprowadzeniu wnikliwego, wyczerpującego postępowania administracyjnego, zgodnie z obowiązującymi zasadami wyrażonymi w ustawie Kodeks postępowania administracyjnego oraz specjalistycznymi przepisami prawa uchwalonymi w okresie epidemii” – informuje PPIS w Kole Ewa Lewicka.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here