Zachowajmy ostrożność na cmentarzach. Podczas porządkowania grobów bliskich i w dzień Wszystkich Świętych uważajmy na złodziei

0
171

Okres poprzedzający dzień Wszystkich Świętych to czas, w którym porządkujemy groby swoich bliskich. Niestety jest to również okres wzmożonej aktywności złodziei. Policja apeluje o ostrożność podczas robienia porządków na grobach bliskich, a także niezabieranie na cmentarze drogocennych przedmiotów.

Wraz z policją ostrzegamy i podajemy kilka przydatnych rad, które zapobiegną przed kradzieżą portfela i cennych przedmiotów podczas prac porządkowych na cmentarzach. Robiąc porządki na grobach bliskich pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą dużej ilości gotówki i cennych przedmiotów. Ta sama zasada dotyczy dnia Wszystkich Świętych. Bezpieczniej jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. W czasie robienia porządków nie pozostawiajmy, ani na chwilę. torebek lub saszetek bez opieki. Drogie ozdoby, znicze i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed 1 listopada, w ten sposób możemy uniknąć ewentualnej kradzieży. Jeżeli pozostawiamy drogocenne rzeczy na grobach naszych bliskich, np. mosiężne wazony, postarajmy się, aby przedmioty te charakterystycznie oznaczyć, a następnie sfotografować. Takie czynności pozwolą policjantom, w przypadku zgłoszenia kradzieży, na szybszą identyfikację utraconych rzeczy. Korzystając z własnego środka transportu pamiętajmy, aby nie pozostawiać w widocznym miejscu rzeczy, które mogą przyciągnąć uwagę złodziei i spowodują chęć włamania do naszego auta.

Przed wyjściem z domu pamiętajmy o zamknięciu wszystkich drzwi i okien, a także o zabezpieczeniu pomieszczeń gospodarczych przed wizytą nieproszonego gościa. Przed dłuższym wyjazdem poprośmy sąsiada o czujność nad naszym mieszkaniem.

W przypadku gdy staniemy się ofiarą przestępstwa, należy o tym fakcie natychmiast poinformować policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 997. Pamiętajmy także, by nie zacierać śladów i zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które w znacznej mierze ułatwią pracę policji w zatrzymaniu sprawcy.

źródło i zdjęcie: KPP w Kole