Zakończyły się prace wiertnicze przy wykonywaniu otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Koło GT-1 w celu ujęcia wód termalnych na miejskiej działce w Chojnach. To jednak nie koniec zadania. Teraz samorządowcy i mieszkańcy czekają na wyniki badań wody. Prawdopodobnie najlepsze parametry osiągnie ta wydobywana z głębokości około 2 785 metrów. Dzięki prowadzonym wierceniom będziemy mieć dane geologiczne i hydrogeologiczne, które pozwolą zdecydować o dalszych losach inwestycji.
Potencjalne możliwości wykorzystania ciepła ziemi w Kole były elementem zainicjowanego przez głównego geologa kraju międzynarodowego projektu badawczego „Energia geotermalna podstawą niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia i zrównoważonego rozwoju”, określającego wstępnie możliwości dla wybranych obszarów na terenie Polski. Geotermia jest jednym z najlepszych źródeł energii i wpisuje się w aktualny program polityki energetycznej kraju. Jeśli spełnią się kolskie oczekiwania, przełoży się na komfort, jakość życia i zdrowie mieszkańców oraz kolejnych pokoleń.
Przypomnijmy, że Koło posiada podpisaną umowę o dofinansowanie w formie dotacji odwiertu geotermalnego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na kwotę 22 150 000 zł. Wykonawcą robót jest warszawska firma G-Drilling SA.
Wciąż należy jednak mieć na uwadze, że to odwiert badawczy. Przypomina o tym burmistrz Krzysztof Witkowski. – Należy pamiętać, że jest to tylko odwiert badawczo-poznawczy, jakich wiele w naszym kraju. Większym problemem będzie, co obserwujemy w Koninie, zdobycie środków na drugi odwiert, ale z pewnością będziemy o nie walczyć.
źródło: Urząd Miejski w Kole