Wiercenie zakończone. Czekamy na wyniki badań wody

0
160

Zakończyły się prace wiertnicze przy wykonywaniu otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Koło GT-1 w celu ujęcia wód termalnych na miejskiej działce w Chojnach. To jednak nie koniec zadania. Teraz samorządowcy i mieszkańcy czekają na wyniki badań wody. Prawdopodobnie najlepsze parametry osiągnie ta wydobywana z głębokości około 2 785 metrów. Dzięki prowadzonym wierceniom będziemy mieć dane geologiczne i hydrogeologiczne, które pozwolą zdecydować o dalszych losach inwestycji.

Potencjalne możliwości wykorzystania ciepła ziemi w Kole były elementem zainicjowanego przez głównego geologa kraju międzynarodowego projektu badawczego „Energia geotermalna podstawą niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia i zrównoważonego rozwoju”, określającego wstępnie możliwości dla wybranych obszarów na terenie Polski. Geotermia jest jednym z najlepszych źródeł energii i wpisuje się w aktualny program polityki energetycznej kraju. Jeśli spełnią się kolskie oczekiwania, przełoży się na komfort, jakość życia i zdrowie mieszkańców oraz kolejnych pokoleń.

Przypomnijmy, że Koło posiada podpisaną umowę o dofinansowanie w formie dotacji odwiertu geotermalnego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na kwotę 22 150 000 zł. Wykonawcą robót jest warszawska firma G-Drilling SA.

Wciąż należy jednak mieć na uwadze, że to odwiert badawczy. Przypomina o tym burmistrz Krzysztof Witkowski. Należy pamiętać, że jest to tylko odwiert badawczo-poznawczy, jakich wiele w naszym kraju. Większym problemem będzie, co obserwujemy w Koninie, zdobycie środków na drugi odwiert, ale z pewnością będziemy o nie walczyć.

źródło: Urząd Miejski w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here