W 74. rocznicę wybuchu powstania uczcili pamięć bohaterów Warszawy [FOTO]

0
520
Odczytaniem rozkazu wydanego przez Komendanta Głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, rozpoczynającego Powstanie Warszawskie, dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Tomasz Nuszkiewicz, rozpoczął uroczystość upamiętniającą narodowowyzwoleńczy zryw warszawiaków. Dziś bowiem w całym kraju obchodzona była 74. rocznica wybuchu powstania, które okupione krwią, stało się symbolem wiary w wolność i niepodległość.
Aby upamiętnić bohaterski czyn ludności stolicy sprzed 74 laty, przy kolskiej farze zebrała się grupa mieszkańców Koła. Podczas uroczystości, które rozpoczęły się dokładnie o godzinie 17.00, przed tablicą umieszczoną na murach kolskiej fary zebrani przedstawiciele parlamentu, organizacji, instytucji, władz samorządowych miasta i powiatu oraz nieliczni mieszkańcy Koła złożyli kwiaty i zapalili znicze, a potem modlili się w intencji poległych w walkach w 1944 roku.
Modlitwę tę poprowadził wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, ks. Paweł Śmigiel, który do Boga i zebranych zwrócił się słowami „Modlitwy” Jana Bonawentury Romockiego, podporucznika Armii Krajowej, podharcmistrza i poety poległego w Powstaniu Warszawskim, który przytoczony dziś wiersz napisał mając zaledwie 17 lat, czyli dokładanie tyle, ile pani Zdzisława Rzepka, jedyna żyjąca rodowita kolanka, która także walczyła w Powstaniu Warszawskim.
91-letnia pani Zdzisława – mimo wielkiego upału – była dziś wraz z tymi, którzy przyszli uczcić bohaterów tamtych krwawych 63 dni, i podobnie jak rok temu, wyrecytowała zebranym powstańczy wiersz oraz podzieliła się wspomnieniami.