Tym razem będzie to „Cham”! Premiera 18 września!

0
167
IDAM_2020_plakat

Warthbrücken”, „Miasto bez kantów”, „Pora burz”, „Sulimczyk”, „Pola Negri”, „Czarny warkocz”, a teraz „Cham”. Kolejny spektakl w reżyserii Dariusza Matysiaka nawiązuje do powieści Elizy Orzeszkowej o tym samym tytule. Od wczoraj, tj. 21 lipca, na słupach ogłoszeniowych można dostrzec plakaty tegorocznego przedstawienia. Podobnej treści banery zawisły również przy willi Czesława Freudenreicha. Bilety są już dostępne w kasie MDK-u w cenie 20 złotych.

Z uwagi na ograniczenia sanitarne wymuszone epidemią koronawirusa, twórcy i organizatorzy teatralnego wydarzenia musieli w układaniu terminów i liczby spektakli wziąć pod uwagę fakt, że jedynie połowa miejsc na widowni może być zajęta. Z tego powodu zwiększyli liczbę występów do ośmiu, choć to i tak zapewne nie rozwiąże problemu z dostępem do biletów, które przy okazji poprzednich artystycznych przedsięwzięć cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W tegorocznym widowisku scenicznym wystąpi niemal 50 aktorów, do tego kapela ludowa i połączone chóry z Koła oraz okolic. Zatańczą także uczniowie z Kościelca.
Nie będzie to zatem kameralne przedstawienie.

Terminy występów są następujące:

18.09.2020

piątek

18.00

19.09.2020

sobota

15.00

19.09.2020

sobota

19.00

20.09.2020

niedziela

15.00

20.09.2020

niedziela

19.00

26.09.2020

sobota

15.00

26.09.2020

sobota

19.00

27.09.2020

niedziela

17.00

Trwają przygotowania do scenicznych występów. A czego tym razem widzowie mogą się spodziewać? – Tegoroczna propozycja naszej grupy teatralnej składa się w zasadzie z dwóch różnych opowieści, złączonych wspólną scenografią oraz (dość luźno) postacią Pawła Kobyckiego. Akt pierwszy to próba przedstawienia kilku epizodów z życia wsi pańszczyźnianej (los sieroty, wielodzietne rodziny, branka do carskiego wojska). Będziemy też świadkami narodzin miłości i wiejskiego wesela, by potem życzyć młodej parze, aby… żyli długo i szczęśliwie. Akt drugi oparty jest na wątkach zaczerpniętych z niesłusznie zapomnianej powieści Elizy Orzeszkowej. Walka Pawła o uratowanie duszy Franki nie jest wcale naiwna. Wynika ona z głębokiej potrzeby zachowania ludzkiej godności – wbrew warunkom, wbrew ludzkim podszeptom, wbrew samej France wreszcie. Kierowani egoizmem, zapatrzeni w siebie i swoje tylko potrzeby, wyzbyliśmy się odczuwania konieczności wyciągania ręki ku tym, którzy są w potrzebie. Eliza Orzeszkowa swoją powieścią „Cham” nie obudziła sumienia świata, nam też się to nie uda. Nie zwalnia nas to jednak z konieczności przypominania o tym, że nie żyjemy tylko dla siebie. Pamiętajmy o tym, gdy przyjdzie spojrzeć w lustro – zdradza reżyser Dariusz Matysiak.

Warto wspomnieć, że nadal trwa zbiórka środków na pomnik-ławeczkę Czesława Freudenreicha. Zespół przeznaczy na ten cel cały swój zysk z przedstawienia. Przy okazji „Poli Negri” i „Czarnego warkocza” przekazali razem 33 634 złote.

W oczekiwaniu na „Chama” warto przypomnieć sobie wcześniejsze spektakle w reżyserii Dariusza Matysiaka.

Sulimczyk” nagrodzony gromkimi brawami. W planach jest już kolejne widowisko!

Dziewięć twarzy Poli Negri, czyli barwne, roztańczone, rozśpiewane… Takie jest piąte przedstawienie Dariusza Matysiaka!

Już po premierze „Czarnego warkocza”! Wielkie brawa od publiczności!

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here