Noc Zawodowców pod honorowym patronatem marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz starosty kolskiego Roberta Kropidłowskiego za nami. Odbyła się ona w Kole, a jej organizatorem było Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie, przy wsparciu wielu partnerów i sponsorów. Celem przedsięwzięcia była promocja kształcenia zawodowego. Uczestnicy w interaktywny i innowacyjny sposób zapoznali się z zawodami rzemieślniczymi oraz zawodami przyszłości, a także skorzystali z profesjonalnego doradztwa edukacyjno-zawodowego.
Wydarzenie w Zespole Szkół Technicznych w Kole cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, ze względu na bogaty program i wiele atrakcji.
Oprócz licznych instytucji, szkół i firm, swoją obecność zaakcentowały służby mundurowe. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Kole, st. kpt. Joanna Wolna i st. str. Karol Łukaski, przybliżyli kampanię pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”, przedstawili zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym, oraz zasady postępowania w sytuacji, gdy będziemy świadkiem wypadku. Ponadto w ramach ogólnopolskiej kampanii „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” oraz w związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym wyjaśniali, czym jest tlenek węgla, jakie objawy mogą sugerować śmiertelne niebezpieczeństwo ze strony czadu oraz jak należy postępować w przypadku zatrucia.
St. str. Karol Łukaski udzielił pokazu kwalifikowanej pierwszej pomocy m.in. resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
Wydarzenie było również okazją do promowania zawodu oficera Państwowej Straży Pożarnej. Funkcjonariusze KP PSP w Kole przybliżyli specyfikę zawodu strażaka oraz możliwości kształcenia w szkołach pożarniczych i wejścia w szeregi Państwowej Straży Pożarnej.
Podczas Nocy Zawodowców nie zabrakło także policjantów. Osoby zainteresowane przyjęciem do służby otrzymały wszelkie informacje na temat postępowania kwalifikacyjnego. Młodzi ludzie mogli dowiedzieć się, jak wygląda służba w poszczególnych pionach. Mundurowi prezentowali sprzęt, który wykorzystują w codziennej służbie, a także podczas zabezpieczania imprez masowych. Młodzież bardzo interesowała się policyjnym radiowozem oraz różnorodnym umundurowaniem. Odwiedzający mogli dowiedzieć się między innymi na czym polega służba policjanta w poszczególnych pionach i wydziałach. Sierż. sztab. Konrad Perkowicz zapoznał młodzieży też z charakterem codziennej służby przewodnika psa. Szczególną uwagę zwrócił na obowiązki, jakie niesie za sobą praca z czworonogiem.
Wszyscy zainteresowani przyjęciem do służby mogli uzyskać informacje o tym, kto może ubiegać się o przyjęcie do służby, jakie musi spełnić wymagania, gdzie należy złożyć odpowiednie dokumenty, a także jak wygląda proces postępowania kwalifikacyjnego oraz jego poszczególne etapy. Ponadto policjanci rozdawali materiały edukacyjne oraz promujące zawód policjanta, które stanowiły dopełnienie informacji poruszanych na spotkaniu.
źródło i zdjęcia: KP PSP w Kole, KPP w Kole