„Gwałtu! co się dzieje?!” w Dąbiu

0
127
89069138_1072203719811851_2896100016810622976_o

Raszkowski teatr amatorski „Trzy po trzy” wystąpił na dąbskiej scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w spektaklu „Gwałtu! co się dzieje?!” Sztukę Aleksandra Fredry wyreżyserowała Bogumiła Bednarek. Akcja „Gwałtu! Co się dzieje?!” rozgrywa się w niewielkim miasteczku, w którym kobiety przejmują władzę i ustanawiają swoje rządy, zmuszając mężczyzn do przebieranek i zajęć typowo niewieścich. Rzecz dzieje się w XVIII wieku, ale rzekoma „historyczność” sztuki nie przesłaniała wyraźnych odniesień do sytuacji Polski porozbiorowej, w tym do dzisiejszych czasów. Władające miastem kobiety zamiast sukni noszą szlacheckie kontusze oraz męskie czapki, zaś ich mężowie są przyodziani w spódnice. Burmistrz Tobiasz (Marek Kądziela) wraz z Kacprem (Piotr Pawarski) i Błażejem przystają na zaistniałe okoliczności lękając się gniewu swoich żon, mimo wszystko wspominając czasy polowań i dawnego porządku. Kobiety, które przejęły rządy to żona burmistrza Urszula (Bogumiła Bednarek), prawa ręka Urszuli i skryba Barbara (Dorota Burkiewicz-Gidaszewska) i dowódca straży Agata (Alina Stefańska).

Zaistniała sytuacja podoba się jedynemu mężczyźnie Filipowi Grzegotce (Tobiasz Krakowski), który z radością służy trzem kobietom, nie szczędząc im pochlebstw. Porządek w mieście przywrócić miał Jan Doręba (Roman Przybył) zakochany z wzajemnością w Kasi (Bogna Skrzypczak-Walkowiak) młodzieniec. On i jego wierny kompan Makary (Kazimierz Górski), obiecali burmistrzowi pomóc im obalić „babskie rządy”. Oczywiście burmistrz przyjął plan zaproponowany przez Jana, ale jako pantoflarz tracił odwagę w konfrontacji ze swoją małżonką, samozwańczą władczynią miasta. Konkurentem w staraniach o rękę Kasi był wspierany przez Urszulę, Grzegotka. Jednak został odrzucony przez Kasię, która uznała, że to kobieta powinna decydować o swoim zamążpójściu. Natomiast, Pan Jan omamił wszystkie trzy kobiety sprawujące urząd swoimi komplementami. Niestety, intryga została odkryta, a spiskowiec został pojmany, podobnie jak wcześniej poczciwy Makary.

źródło i zdjęcia: MGOK w Dąbiu

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here