Dziś przypada 76. rocznica wyzwolenia Koła

0
147

Oddajemy hołd ludziom, nie ideologii komunistycznej, ludziom, którzy oddali życie za to, żeby nasze miasto było wolne. Dla mnie jako dla historyka, ocena dokonań żołnierzy w dniach 19-21 stycznia 1945 roku jest jednoznaczna ze względu na fakt, iż w planach niemieckich było w ciągu 30 lat wyniszczyć Polaków, poddać eksterminacji, a sama przecież okupacja niemiecka była horrorem. Zatem dla mieszkańców Koła bezapelacyjnie było to wyzwolenie – powiedział burmistrz Krzysztof Witkowski z okazji 76. rocznicy wyzwolenie Koła spod niemieckiej okupacji.

Oddając hołd poległym włodarz oraz delegacje wielu instytucji i organizacji złożyli kwiaty na mogiłach znajdujących się na Cmentarzu Wojennym.

Na terenie kolskiej nekropolii przy ulicy Poległych miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tu m.in. lotnicy polscy polegli w czasie lotu bojowego nad Kołem we wrześniu 1939 roku oraz ponad 500 żołnierzy sowieckich, którzy zginęli w walkach o wyzwolenie Koła, toczonych od 19 do 21 stycznia 1945 roku. W zbiorowej kwaterze, w mogile nr 13, spoczywa m.in. poległy w walkach o wyzwolenie miasta Anatolij Kobyliański.

źródło i zdjęcia: Urząd Miejski w Kole

Artykuł powiązany: Ambasador Republiki Mołdawii gościł w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here