Ambasador Republiki Mołdawii gościł w Kole [FOTO]

0
352
DSC05500

Ambasador Republiki Mołdawii, Iurie Bodrug, gościł dziś z nieoficjalną wizytą w Kole. Jego pobyt w naszym mieście związany był ze złożeniem kwiatów i zapaleniu zniczy przy pomnikach na cmentarzu wojennym. Na nekropolii tej spoczywa poległy w walkach o wyzwolenie naszego miasta Mołdawianin, Analotij Kobyliański, z którego grobem związana jest szczególna historia. Otóż matka 19-letniego żołnierza przez 30 lat, przez Polski Czerwony Krzyż, szukała swego syna. Kiedy dowiedziała się o miejscu jego pochówku, zapragnęła przyjechać na jego grób. Zamówiła też płytę upamiętniającą miejsce spoczynku jedynaka, która została zamontowana na środku zbiorowej kwatery (mogiła nr 13).

Lidia Kobyliańska odwiedziła grób swego syna jeszcze dwukrotnie. Po latach cmentarz przeszedł renowację, a tabliczka zaginęła, co skutkowało tym, że nazwisko żołnierza nie zachowało się na pomniku. To nie dawało spokoju kolskiej radnej, Teresie Brzoskiej, która postanowiła przywrócić pamięć o młodym żołnierzu. W 2014 roku, na jej prośbę, zostało wystosowane pismo z Urzędu Miejskiego do PCK o potwierdzenie, czy na kolskim cmentarzu wojennym pochowany jest Anatolij Kobyliański. Potwierdzenie nadeszło w listopadzie 2015 roku i nazwisko młodego żołnierza zostało wpisane do ewidencji poległych.

Dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą i Starostwu Powiatowemu, 4 września 2016 roku, udało się zorganizować uroczystość odsłonięcia repliki zaginionej płyty oraz okolicznościową wystawę pn. „Serce matki”.

Historię tę Teresa Brzoska miała okazję opowiedzieć ambasadorowi Republiki Mołdawii w Polsce, który zapewnił ją, że odwiedzi grób rodaka. Dziś Iurie Bodrug był na kolskim cmentarzu wojennym. Kwiaty i znicze najpierw złożył na mogile Analotija Kobyliańskiego, a następnie także przy obelisku ku pamięci polskich lotników oraz bohaterów Armii Radzieckiej poległych w walkach o wyzwolenie Koła.

W drugiej części nieoficjalnej wizyty ambasador Republiki Mołdawii, w towarzystwie sekretarz miasta Moniki Ciesielskiej, dyrektora MTC Tomasza Nuszkiewicza oraz członków Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą oraz Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej „Kołowrotek”, zawitał do kolskiego ratusza, gdzie poznał historię miasta oraz zwiedził dostępną w murach ratusza wystawę.

Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszej wizyty. Zachęcamy do obejrzenia.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here