Dzięki darczyńcom i “W Koło Pomagam” nowy sprzęt trafił do położnych środowiskowych

0
211

Nowy kardiotokograf trafił do położnych środowiskowych pracujących w kolskim szpitalu. Sprzęt służy do monitorowania akcji serca płodu, czynności skurczowej macicy i jest niezbędny do prowadzenia ciąży. – To urządzenie wysokiej jakości i jest nam niezmiernie miło, że znaleźli się ludzie dobrej woli, którzy zechcieli wydatkować swoje pieniądze i ufundować nam to urządzenie – powiedziała dyrektor lecznicy Iwona Wiśniewska, dziękując przedstawicielom Stowarzyszenia „W Koło Pomagam” za to, że podjęli się działań na rzecz pozyskania sponsorów i zebrania niemałych środków. KTG kosztowało bowiem 5.400 złotych.

Zbiórka, jakiej podjęło się Stowarzyszenie „W Koło Pomagam” trwała od listopada 2020 roku. Wyznaczyliśmy sobie na ten cel czas do końca roku i udało się powiedział przewodniczący organizacji Jarosław Jóźwiak. – To była niełatwa zbiórka, gdyż w czasie pandemii tego rodzaju akcje nie przebiegają szybko i bezproblemowo, a my w takich przedsięwzięciach jeszcze raczkujemy. Muszę jednak przyznać, że mieliśmy szczęście, co prawda do wąskiego, ale bardzo hojnego grona darczyńców, którzy znacznymi kwotami wsparli nasze działania. Część z nich chciała pozostać anonimowymi. Wszystkim dobroczyńcom serdecznie dziękujemy.

Pomysł zbiórki na zakup KTG wyszedł od położnych, które poprosiły o pomoc w zebraniu środków na ten cel. Sprzęt, którym dotychczas dysponowały, ma już bowiem około 30 lat. – Gdy to usłyszeliśmy, postanowiliśmy podjąć się tego zadania – mówi Jarosław Jóźwiak.

Nowe KTG będzie wykorzystywane stacjonarnie w pokoju położnych środowiskowych, ale z uwagi na to, że jest to sprzęt mobilny, będzie mogło być przewożone do domów ciężarnych pacjentek, by wykonać im badania. – Mamy bowiem pod opieką pacjentki leżące, które są z obciążonym wywiadem. Takie kobiety trzeba często, przynajmniej dwa razy w tygodniu, monitorować w ich domach – powiedziała położna Urszula Grabarczyk. – To dla nas zatem bardzo miły dzień. Sprzęt jest nowoczesny i na pewno ułatwi nam pracę. Dziękujemy za niego w imieniu własnym oraz pacjentek. Za pomocą przekazanego urządzenia możliwe jest monitorowanie ruchów płodu, napięcia macicy, czyli tego, co jest bardzo ważne np. u pacjentek z cukrzycą. Ponadto, dzięki dodatkowej głowicy, można monitorować ciążę bliźniaczą.

Jak stwierdzili członkowie Stowarzyszenia „W Koło Pomagam”, nadal będą działać i reagować na potrzeby. – Na pewno nie zaprzestaniemy naszej działalności i będziemy wspierać tych, którzy takiego wsparcia potrzebują. Chciałabym jednak podkreślić zaangażowanie pań położnych, które szukały dróg, by uzyskać pomoc i dysponować sprzętem dla dobra swoich pacjentek – zaznaczyła Małgorzata Wojtaszek.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here