Aż 11 nietrzeźwych kierowców zatrzymali policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole zatrzymali na drogach powiatu kolskiego od początku sierpnia.
Mundurowi zatrzymują kierowców na tzw. podwójnym gazie codziennie, pomimo licznych kampanii w środkach masowego przekazu uświadamiających negatywne skutki kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. Nie inaczej było w pierwszych siedmiu dniach sierpnia na terenie powiatu kolskiego. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kole, w tym czasie zatrzymali dwóch pijanych kierowców samochodów osobowych, jednego nietrzeźwego kierowcę samochodu ciężarowego, jednego pijanego kierującego ciągnikiem rolniczym oraz czterech tzw. wczorajszych motorowerzystów i trzech rowerzystów. Jeden z zatrzymanych kierujących samochodem osobowym oraz motorowerzysta posiadali także sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Wśród zatrzymanych nietrzeźwych kierowców, zdecydowana większość kierowała pojazdami mając w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W sześciu przypadkach urządzenie do badania stanu trzeźwości wykazywało ponad 2 promile, a rekordzista, który 2 sierpnia kierował na terenie gminy Grzegorzew ciągnikiem rolniczym, „wydmuchał” ponad 3 promile alkoholu.
W trakcie pierwszych dni sierpnia policjanci zatrzymali także między innymi kierującego samochodem ciężarowym marki Renault Laguna, który wsiadł „za kółko” z ponad 2,5 promilami alkoholu w organizmie.
Miło nie będzie wspominał również wyprawy motorowerem 57-letni mieszkaniec gminy Olszówka, który kierował pod wpływem alkoholu po drogach gminy Dąbie. Policyjne urządzenie do badania stanu trzeźwości wykazało w wydychanym powietrzu u 57-latka ponad 2 promile alkoholu.
Policjanci przypominają, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, a odpowiedzialność za to przestępstwo opisana jest w art. 178a Kodeksu karnego.
Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173 sprowadzenie katastrofy w ruchu, art. 174 sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu, art. 177 spowodowanie wypadku w ruchu lub art. 355 spowodowanie wypadku komunikacyjnego przez żołnierza § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
źródło: KPP w Kole