Aż 11 nietrzeźwych, a rekordzista z 3 promilami

0
206
IMG_7474

Aż 11 nietrzeźwych kierowców zatrzymali policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole zatrzymali na drogach powiatu kolskiego od początku sierpnia.

Mundurowi zatrzymują kierowców na tzw. podwójnym gazie codziennie, pomimo licznych kampanii w środkach masowego przekazu uświadamiających negatywne skutki kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. Nie inaczej było w pierwszych siedmiu dniach sierpnia na terenie powiatu kolskiego. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kole, w tym czasie zatrzymali dwóch pijanych kierowców samochodów osobowych, jednego nietrzeźwego kierowcę samochodu ciężarowego, jednego pijanego kierującego ciągnikiem rolniczym oraz czterech tzw. wczorajszych motorowerzystów i trzech rowerzystów. Jeden z zatrzymanych kierujących samochodem osobowym oraz motorowerzysta posiadali także sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Wśród zatrzymanych nietrzeźwych kierowców, zdecydowana większość kierowała pojazdami mając w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W sześciu przypadkach urządzenie do badania stanu trzeźwości wykazywało ponad 2 promile, a rekordzista, który 2 sierpnia kierował na terenie gminy Grzegorzew ciągnikiem rolniczym, „wydmuchał” ponad 3 promile alkoholu.

W trakcie pierwszych dni sierpnia policjanci zatrzymali także między innymi kierującego samochodem ciężarowym marki Renault Laguna, który wsiadł “za kółko” z ponad 2,5 promilami alkoholu w organizmie.

Miło nie będzie wspominał również wyprawy motorowerem 57-letni mieszkaniec gminy Olszówka, który kierował pod wpływem alkoholu po drogach gminy Dąbie. Policyjne urządzenie do badania stanu trzeźwości wykazało w wydychanym powietrzu u 57-latka ponad 2 promile alkoholu.

Policjanci przypominają, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, a odpowiedzialność za to przestępstwo opisana jest w art. 178a Kodeksu karnego.

Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173 sprowadzenie katastrofy w ruchu, art. 174 sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu, art. 177 spowodowanie wypadku w ruchu lub art. 355 spowodowanie wypadku komunikacyjnego przez żołnierza § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

źródło: KPP w Kole

Inne informacje o pijanych kierowcach – czytaj TUTAJ

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here