Znów zobaczymy kolskich aktorów-amatorów na scenie! Premiera „Poli Negri” w reżyserii Dariusza Matysiaka już we wrześniu! [FOTO]

0
741

Już 7 września br. na scenie Miejskiego Domu Kultury w Kole kolejna premiera spektaklu, w którym główne role odtwarzać będą lubiani kolscy aktorzy-amatorzy. Zdecydowaną ich większość lokalna społeczność zna z wcześniejszych widowisk wyreżyserowanych przez Dariusza Matysiaka, przede wszystkim z „Warthbrücken”, choć nie tylko, bo było ich więcej. A to, nad którym praca ruszyła w kwietniu, będzie już piątym autorskim przedsięwzięciem tego twórcy. Mowa o „Poli Negri”, czyli teatralnej opowieści o hollywoodzkiej gwieździe. – Rozpoczęliśmy w kwietniu, kiedy to przedstawiłem skład zespołu oraz zarys spektaklu. Teraz natomiast odgrywaliśmy po kolei sceny sztuki – poinformował Dariusz Matysiak, który w miniony weekend prowadził próby w MDK-u.

Jak wskazuje tytuł widowiska, główną jego bohaterką jest Pola Negri. – Prezentując jej postać można skupić się na jednym epizodzie, np. jej pobycie w hitlerowskich Niemczech czy początku kariery, albo opowiedzieć jej życie krok po kroku, nieco spłaszczając temat, ale ukazując całe spektrum różnych wydarzeń prowadzących od biedy do pieniędzy i od pieniędzy do biedy. Ja wybrałem ten drugi wariant, czyli szerokie epickie opowiadanie. Takie spojrzenie na postać aktorki sprawia, że w rolę głównej bohaterki wcieli się aż 9 osób, począwszy do małych dziewczynek po dojrzałe kobiety – zdradza autor widowiska.

Chęć ukazania całego życia Poli Negri wiąże się z tym, że spektakl będzie dłuższy niż wcześniejsze artystyczne przedsięwzięcia Dariusza Matysiaka – Po raz pierwszy w moim spektaklu pojawi się przerwa, choć to nie jedyna różnica. Bardzo chciałbym, aby „Pola Negri” spodobała się widzom również ze względu na sceniczną formę, łączącą kilka teatralnych gatunków w jednym widowisku – zdradził Dariusz Matysiak. A chodzi o to, że z zapowiedzi i plakatu promującego wydarzenie możemy dowiedzieć się, że jest to musical. Tymczasem powstający spektakl łączy w sobie muzykę, śpiew, taniec i słowo. – Mam zatem nadzieję, że ta różnorodność będzie dla widza interesująca.

Scenariusz w dużym stopniu oparty jest na powieści Dariusza Matysiaka pt. „Księżna Hollywood”. Powieść jest jednak skupiona na epizodzie, a spektakl jest w treści obszerniejszy. To z kolei wymusiło zaangażowanie w realizację kilkudziesięciu osób. Nie są to bowiem tylko aktorzy, ale także muzycy oraz cała ekipa pracująca nad widowiskiem.

Kolejna próba nad sztuką o gwieździe niemego kina, związanej rodzinnymi korzeniami z ziemią brdowską, i której pamięć w Brdowie jest szczególnie pielęgnowana, zaplanowana jest na sierpień, a premiera widowiska odbędzie się w piątek, 7 września br. W ciągu następnych dwóch dni, czyli podczas weekendu, 8 i 9 września, także przewidziane są przedstawienia.

Jak już wspomnieliśmy, „Pola Negri” będzie piątym autorskim widowiskiem Dariusza Matysiaka. Pierwszym był „Warthbrücken”, a w kolejnych latach powstawały „Miasto bez kantów”, „Pora burz” i „Sulimczyk”.

O następnych wydarzeniach związanych z przygotowaniami do wrześniowej premiery będziemy informować naszych Czytelników, a dziś galeria zdjęć z sobotniej próby oraz pełna lista osób zaangażowanych w spektakl. Zapraszamy do obejrzenia.