Znów zobaczymy kolskich aktorów-amatorów na scenie! Premiera „Poli Negri” w reżyserii Dariusza Matysiaka już we wrześniu! [FOTO]

0
663

Już 7 września br. na scenie Miejskiego Domu Kultury w Kole kolejna premiera spektaklu, w którym główne role odtwarzać będą lubiani kolscy aktorzy-amatorzy. Zdecydowaną ich większość lokalna społeczność zna z wcześniejszych widowisk wyreżyserowanych przez Dariusza Matysiaka, przede wszystkim z „Warthbrücken”, choć nie tylko, bo było ich więcej. A to, nad którym praca ruszyła w kwietniu, będzie już piątym autorskim przedsięwzięciem tego twórcy. Mowa o „Poli Negri”, czyli teatralnej opowieści o hollywoodzkiej gwieździe. – Rozpoczęliśmy w kwietniu, kiedy to przedstawiłem skład zespołu oraz zarys spektaklu. Teraz natomiast odgrywaliśmy po kolei sceny sztuki – poinformował Dariusz Matysiak, który w miniony weekend prowadził próby w MDK-u.

Jak wskazuje tytuł widowiska, główną jego bohaterką jest Pola Negri. – Prezentując jej postać można skupić się na jednym epizodzie, np. jej pobycie w hitlerowskich Niemczech czy początku kariery, albo opowiedzieć jej życie krok po kroku, nieco spłaszczając temat, ale ukazując całe spektrum różnych wydarzeń prowadzących od biedy do pieniędzy i od pieniędzy do biedy. Ja wybrałem ten drugi wariant, czyli szerokie epickie opowiadanie. Takie spojrzenie na postać aktorki sprawia, że w rolę głównej bohaterki wcieli się aż 9 osób, począwszy do małych dziewczynek po dojrzałe kobiety – zdradza autor widowiska.

Chęć ukazania całego życia Poli Negri wiąże się z tym, że spektakl będzie dłuższy niż wcześniejsze artystyczne przedsięwzięcia Dariusza Matysiaka – Po raz pierwszy w moim spektaklu pojawi się przerwa, choć to nie jedyna różnica. Bardzo chciałbym, aby „Pola Negri” spodobała się widzom również ze względu na sceniczną formę, łączącą kilka teatralnych gatunków w jednym widowisku – zdradził Dariusz Matysiak. A chodzi o to, że z zapowiedzi i plakatu promującego wydarzenie możemy dowiedzieć się, że jest to musical. Tymczasem powstający spektakl łączy w sobie muzykę, śpiew, taniec i słowo. – Mam zatem nadzieję, że ta różnorodność będzie dla widza interesująca.

Scenariusz w dużym stopniu oparty jest na powieści Dariusza Matysiaka pt. „Księżna Hollywood”. Powieść jest jednak skupiona na epizodzie, a spektakl jest w treści obszerniejszy. To z kolei wymusiło zaangażowanie w realizację kilkudziesięciu osób. Nie są to bowiem tylko aktorzy, ale także muzycy oraz cała ekipa pracująca nad widowiskiem.

Kolejna próba nad sztuką o gwieździe niemego kina, związanej rodzinnymi korzeniami z ziemią brdowską, i której pamięć w Brdowie jest szczególnie pielęgnowana, zaplanowana jest na sierpień, a premiera widowiska odbędzie się w piątek, 7 września br. W ciągu następnych dwóch dni, czyli podczas weekendu, 8 i 9 września, także przewidziane są przedstawienia.

Jak już wspomnieliśmy, „Pola Negri” będzie piątym autorskim widowiskiem Dariusza Matysiaka. Pierwszym był „Warthbrücken”, a w kolejnych latach powstawały „Miasto bez kantów”, „Pora burz” i „Sulimczyk”.

O następnych wydarzeniach związanych z przygotowaniami do wrześniowej premiery będziemy informować naszych Czytelników, a dziś galeria zdjęć z sobotniej próby oraz pełna lista osób zaangażowanych w spektakl. Zapraszamy do obejrzenia.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here