Zwykłe, a jednak wyjątkowe… Ceramiczne przedmioty rodem z babcinej kuchni do obejrzenia w kolskim muzeum [FOTO]

0
263

Już dwa dni, od 9 lipca br., w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, dostępna jest dla zwiedzających nowa wystawa, ale to dziś, o 14.00, miało miejsce jej oficjalne otwarcie z udziałem pomysłodawcy i właściciela eksponatów, Piotra Śniegockiego. Tytuł zbioru „W kuchni mojej babci” od razu sugeruje, że oglądający będą mieli do czynienia z przedmiotami codziennego użytku, ale w tym wypadku nie ze zwykłymi rzeczami. – Możemy powiedzieć, że witamy dziś państwa na wystawie codziennej, a jednocześnie niezwykłej. Już gdy Piotr organizował wystawę, mogliśmy obserwować, jak ciekawa jest ta ceramika. Te pojedyncze egzemplarze wydają się zwyczajne, ale w rzeczywistości są wyjątkowe – powiedział na wstępie dyrektor MTC, Tomasz Nuszkiewicz.

Wystawa prezentuje wykorzystywane w kuchni przedmioty produkowane od 1945 do 1962 roku ubiegłego wieku. – To 17 lat produkcji kolskiego zakładu i ja twierdzę, że ten okres, tak jak nieco późniejszy, stanowią najlepsze czasy dla naszej fabryki. Każda malarka mogła się wtedy realizować i każdy wyrób włożyć kunszt i serce. Później, od roku 1974, była to masowa produkcja, w której każdy wyrób był identyczny. Tu natomiast możemy zaobserwować przedmioty z tym samym motywem, ale zauważymy, że różnią się one od siebie – mówił Piotr Śniegocki. – To były przedmioty codziennego użytku, które się niszczyły, tłukły, które się opatrzyły, bo w każdym domu były. Ale w pewnym momencie zniknęły… – dodał Piotr Śniegocki, który zdradził, że jego kolekcja jest w części pamiątką po dziadkach i rodzicach, a w części efektem ponad 15 lat poszukiwań i gromadzenia wyrobów kolskiej fabryki.

Pomysłodawca i dyrektor MTC zapraszają do odwiedzenia placówki i obejrzenia kolekcji. Wystawa czynna będzie do 1 września br.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here