Z Erasmusem podróżują i zdobywają nowe doświadczenia oraz umiejętności!

0
107

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole uczestniczą od roku 2018 w projektach Erasmus+. Pierwszy z projektów dotyczył wspierania osób niepełnosprawnych oraz wolontariatu, drugi w swoich założeniach obejmuje tematy związane z ekologią.

Tytuł pierwszego projektu „Cultivating Social Responsibility” tłumaczyć można jako rozwijanie odpowiedzialności, świadomości i wrażliwości społecznej. Wspólnie z rówieśnikami z Turcji, Słowacji, Rumunii i Macedonii Północnej uczniowie kolskiej szkoły realizowali zadania związane z tematem projektu. Jednocześnie międzynarodowe spotkania dają możliwość poznania innych krajów, kultur, tradycji, a także integrują dzieci i młodzież z różnych krajów świata. Ważne też jest rozwijanie zdolności językowych, gdyż językiem każdego z projektów jest j. angielski.

W ramach pierwszego z projektów uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej odbyli w 2019 roku dwa wyjazdy na Słowację i do Rumunii. Kolejne ze spotkań odbyło się w Kole i to Szkoła Podstawowa nr 2 była jej gospodarzem. Zorganizowanie pobytu oraz zadań projektowych było ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i organizacyjnym dla całej społeczności szkolnej. Podczas pobytu w Kole zrealizowano szereg zadań m.in. we współpracy z Urzędem Miejskim w Kole, MDK w Kole, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Kole, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole i Hospicjum w Koninie. Zagraniczni uczestnicy projektu bardzo wysoko ocenili organizację mobilności w Kole, co bez wątpienia przyczyniło się do promocji szkoły oraz miasta za granicą oraz ma pomóc w pozyskaniu kolejnych projektów. Warto dodać, że tak dobrze oceniony pobyt zagranicznych gości w Kole nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie i współpraca rodziców uczniów SP nr 2, dyrekcji i nauczycieli oraz lokalnej społeczności. Planowana na marzec 2020 roku „mobilność” do Stambułu (Turcja) oraz na czerwiec 2020 roku do Kavadarci (Macedonia Północna) nie odbyły się z uwagi na pandemię COVID-19. W związku z obostrzeniami ostatnie dwa spotkania robocze zrealizowane zostały zdalnie – poprzez międzynarodowe wideopołączenia za pomocą platformy edukacyjnej. Odbyły się one w dniach 26-28 maja 2021 (Turcja) oraz 14-16 czerwca 2021 roku (Macedonia). W każdej z wirtualnych mobilności uczestniczyło 10 uczniów oraz 2 nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole. W ramach realizacji wirtualnych mobilności szkoła zakupiła sprzęt elektroniczny na realizację spotkań, a uczniowie – współpracując nad celami projektu doskonalili jednocześnie umiejętności językowe oraz poznawali programy i aplikacje internetowe. Na realizację projektu pozyskano środki finansowe w kwocie 27 920 euro.

Drugi projekt „Green School Management” rozpoczął się formalnie w roku 2020, ale z powodu COVID-19 pierwszy z wyjazdów odbył się dopiero teraz – jesienią tego roku. W tym projekcie SP nr 2 w Kole współpracuje ze szkołami z Chorwacji, Turcji, Macedonii Północnej i Słowacji.

Tematyką projektu są działania proekologiczne realizowane przez społeczności szkolne. Od stycznia 2021 odbywały się robocze spotkania online nauczycieli prowadzących projekty w swoich szkołach oraz realizacja zadań związanych m. in. z konkursami dla uczniów na logo projektu. Niedawno też odbyła się też pierwsza z „mobilności” – podróży związanych z realizacją celów projektu: nauczyciele z wszystkich pięciu krajów spotkali się na  warsztatach projektowych w Turcji. Mieli oni okazje poznać tamtejszy system edukacyjny, uczestniczyli w zajęciach w szkole podstawowej w Kutahyar, odbywali spotkania robocze oraz poznawali miejsca związane z „zieloną” gospodarką. Oczywiście była to również okazja do poznania kultury, obyczajów, historii i zabytków Stambułu i Kutahyar. Kolejne spotkania dzieci i nauczycieli, czyli wyjazdy do Chorwacji, Macedonii i na Słowację, a także spotkanie w Kole planowane są na przyszły rok. Miejmy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje tych planów. Środki pozyskane na realizację projektu wynoszą 27 411 euro.

źródło i zdjęcie: SP nr 2 w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here