Wydawcy kart płatniczych. To od nich zależy, ile będą Cię kosztować zakupy za granicą

0
37

Visa i Mastercard, to dwie największe organizacje płatnicze na świecie. Sprawdź, w jaki sposób rozliczają Twoje transakcje, gdy bezgotówkowo regulujesz rachunek wystawiony w walucie obcej.

Dzięki coraz popularniejszym w Polsce kartom multiwalutowym klienci banków mogą płacić za zakupy bezpośrednio w walucie, w której prowadzony jest rachunek, unikając przewalutowania kwoty transakcji do złotego. To doskonałe rozwiązanie np. podczas zagranicznych wakacji.

By użyć karty multiwalutowej zwykle trzeba spełnić trzy warunki: po pierwsze klient powinien mieć konto w walucie obcej, po drugie musi być ono zasilone wystarczającą ilością środków w walucie obcej i po trzecie – połączona z kontem karta płatnicza musi obsługiwać wskazaną walutę. To najczęściej euro, dolar, funt brytyjski lub frank szwajcarski.

Jeżeli więc np. przyjdzie Ci zapłacić 20 euro za zakupy w Paryżu, karta multiwalutowa umożliwi pobranie z Twojego rachunku bankowego (w euro) kwoty w wysokości dokładnie 20 euro. Unikniesz w ten sposób ewentualnej prowizji za przewalutowanie.

Najwięksi operatorzy kart płatniczych na świecie

Co jednak stanie się, gdy skorzystanie z opcji multiwalutowej nie będzie możliwe? W takiej sytuacji kwota transakcji zostanie przeliczona do złotego, a środki zostaną pobrane z Twojego rachunku w złotych, do którego podpięta jest karta – może to być konto bieżące (w przypadku karty debetowej) albo rachunek karty kredytowej.

By taka operacja była możliwa i została prawidłowo rozliczona, niezbędny jest udział organizacji płatniczej, której logo widnieje na Twojej karcie. Będzie to Visa lub Mastercard. Obie instytucje, których historia sięga lat 60. ubiegłego wieku, wywodzą się ze zrzeszeń amerykańskich banków, a dziś jako spółki są notowane na nowojorskiej giełdzie.

To w dużej mierze im od lat zawdzięczamy również rozwój bezpiecznych płatności bezgotówkowych, w tym np. zastąpienie kart płatniczych z paskiem magnetycznym kartami z chipem (standard EMV).

Jak sprawdzić zasady przewalutowania transakcji?

Sposoby i koszty rozliczeń transakcji w walutach obcych są zależne od banku oraz operatora karty płatniczej. Dlatego np. przed podróżą zagraniczną zawsze warto dokładnie sprawdzić, w jaki sposób Twoja transakcja kartą w konkretnej walucie zostanie rozliczona.

Pomocne mogą okazać się informacje na stronie internetowej Twojego banku, czy na infolinii. Warto również oszacować kwotę transakcji po przeliczeniu na złote, korzystając z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych Visa oraz Mastercard:

Visa: https://www.visa.pl/wsparcie-visa/konsument/uslugi-podrozne-visa/exchange-rate-calculator.html

Mastercard: https://www.mastercard.pl/pl-pl/klienci-indywidualni/pomoc/kalkulator-walut.html

Podstawowe rodzaje kart płatniczych:

Karta debetowa – jest bezpośrednio połączona z Twoim kontem osobistym w banku. Kwota transakcji jest więc pobierana bezpośrednio z tego rachunku.

Karta przedpłacona (prepaid) – posiada swój odrębny rachunek, na który należy przelewać środki, by później móc wydawać je z karty. Karta nie musi być spersonalizowana. Może być wykorzystywana np. przez dziecko, któremu rodzice przelewają na kartę pieniądze na drobne wydatki.

Karta kredytowa – umożliwia dostęp do określonego limitu kredytowego. Płacenie nią oznacza zaciąganie kredytu w banku, który należy spłacać na umówionych z bankiem zasadach. By otrzymać taką kartę, klient powinien mieć zdolność kredytową.

Karta obciążeniowa – podobnie jak w przypadku karty kredytowej tu również wykorzystuje się element limitu kredytowego w banku. Różnica polega na tym, że w przypadku karty obciążeniowej na koniec okresu rozliczeniowego, należy spłacić całą wykorzystaną w tym okresie kwotę limitu  kredytowego. Tego typu karty są stosowane np. przez firmy na wydatki służbowe pracowników.

artykuł partnera