Wojewoda stwierdził wygaśnięcie mandatu radnej Alicji Wapińskiej

2
663

Zarządzeniem zastępczym z 4 września br. wojewoda wielkopolski stwierdził wygaśnięcie mandatu radnej Alicji Wapińskiej. W uzasadnieniu decyzji znalazły się informacje na temat prowadzenia przez rajczynię działalności gospodarczej na rzecz Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Kole – spółki, w której gmina miejska Koło posiada 100 procent udziałów. „Mając na względzie powyższe ustalenia faktyczne oraz biorąc pod uwagę bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa, które regulują ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przez radnych rad gmin, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie doszło do naruszenia prawa skutkującego koniecznością stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego rady gminy” – czytamy w uzasadnieniu.

Przypomnijmy. W związku z stwierdzeniem naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, wojewoda wielkopolski, 30 czerwca br., wezwał Radę Miejską w Kole do podjęcia uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnej Alicji Wapińskiej. Niestety uchwała w przedmiotowej sprawie nie została podjęta, ponieważ na zwołaną przez przewodniczącego Artura Szafrańskiego na 2 sierpnia br. nadzwyczajną sesję przybyło jedynie 9 spośród 21 rajców. Z powodu braku quorum obrady się nie odbyły i dokument nie został uchwalony. Z uwagi na ten fakt, zgodnie z przepisami, wygaszenie mandatu leżało po stronie wojewody wielkopolskiego, który po powiadomieniu ministra właściwego do spraw administracji publicznej – jest władny wydać zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu. I tak się właśnie stało. Wojewoda powiadomił Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zamiarze wydania takiego zarządzenia i ostatecznie zrobił to 4 września br.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, radna Alicja Wapińska ma prawo, w terminie 30 dni od daty doręczenia pisma, zaskarżyć ww. zarządzenie zastępcze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu za pośrednictwem wojewody wielkopolskiego.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here