Nie jest już Zespołem Szkół Plastycznych w Kole! Ma nową nazwę!

0
1417

Nie jest już Zespołem Szkół Plastycznych w Kole! Placówka oświatowa, która od roku swoją siedzibę ma w pałacu von Kreutzów w Kościelcu, od 1 września br., występuje pod zmienioną nazwą.

Od 1979 roku, czyli od chwili założenia, placówka edukująca artystów plastyków, nazywana była Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kole. Pod takim szyldem funkcjonowała do 2001 roku, kiedy to dostała nowe miano. Brzmiało ono: Zespół Szkół Plastycznych w Kole. W składzie ww. zespołu znalazło się Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz Policealne Studium Plastyczne.

I tak było do niedawna, a mianowicie do końca sierpnia br. 1 września bowiem szkoła ponownie zmieniła nazwę. Teraz jest to Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu. – Zmiana spowodowana jest przede wszystkim naszą przeprowadzką do Kościelca. Już rok tu funkcjonujemy, ale dopiero teraz sprawy formalnie zostały zakończone – powiedziała zastępca dyrektora, Agnieszka Arasimowicz. Do zmiany nazwy przyczynił się też fakt likwidacji studium. – Na mocy decyzji dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, od paru lat nie mieliśmy naboru do studium. Istniało ono tylko”na papierze”, więc teraz formalnie już zostało zlikwidowane i aktualnie funkcjonujemy jako Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu. Wróciliśmy zatem do pierwotnej nazwy, jedynie ze zmianą miejsca. Ale Kościelec, jako siedziba szkoły, już chyba zdążył zapisać się w świadomości mieszkańców.

Decyzja o zmianie nazwy szkoły wyszła od organu prowadzącego, czyli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nastąpiła za sprawą zarządzeń wydanych przez ministra tego resortu. Pierwszy dokument dotyczy likwidacji studium plastycznego, drugi natomiast samej nazwy. Oba obowiązują od 1 września br.

Wraz z nazwą delikatnej modyfikacji poddano również logo szkoły. Znak główny pozostał, natomiast zmianie uległ otaczający go napis z nazwą szkoły. Zniknęło czarne tło paska, na którym widoczne było zapisane białymi literami miano placówki. Teraz, wokoło grafiki umieszczonej w środku, znajduje się delikatniejszy w wyglądzie czarny napis z aktualną pełną nazwą szkoły.

Nauka w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu odbywa się w systemie 4-letnim dla absolwentów szkół gimnazjalnych. Po wprowadzeniu reformy szkolnictwa absolwenci szkół podstawowych będą uczyli się w systemie 5-letnim.

Od dziś Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu znajduje się w centrum bardzo ważnego wydarzenia. Jest nim jubileuszowy XXV Ogólnopolski Plener Rysunkowo-Malarski im. Krystyny Drążkiewicz dla Najzdolniejszych Uczniów Najstarszych Klas Liceów Plastycznych Rychwał 2017, który potrwa do 24 września.

Wraz z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, gminą Rychwał oraz Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, kościelecka szkoła jest organizatorem pleneru, w którym bierze udział 52 uczestników. Powalczą oni o ocenę jury oraz nagrody. W tym roku Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu przyznał aż pięć indeksów dla laureatów z uwagi na wysoką rangę pleneru. – Od paru lat cieszyliśmy się z jednego indeksu, a w tym roku jest ich pięć. Są to indeksy na studia stacjonarne I stopnia, na wydział malarstwa – poinformowała wicedyrektor Agnieszka Arasimowicz.

O wynikach pleneru poinformujemy naszych Czytelników po jego zakończeniu.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here