Wizyta ambasadora Armenii rozszerzona o dodatkowy punkt

0
343
Ambasador Armenii w Polsce JE Edgar Ghazaryan wraz z rodziną był gościem honorowym Targów Rolniczych w Kościelcu. Dorocznej imprezie dla producentów i wystawców towarzyszyły obchody Dnia Ormiańskiego. W programie uroczystości było wystąpienie dyplomaty, otwarcie wystawy „Ormianie w służbie Rzeczypospolitej”, projekcja filmu dokumentalnego oraz prezentacja kultury Armenii. Co ciekawe, wizyta gościa rozszerzyła się o dodatkowy punkt, którego nie było w programie.

Gościem tegorocznych Targów Rolniczych w Kościelcu był ambasador Armenii w Polsce, JE Edgar Ghazaryan. Wizyta dyplomaty, który do Kościelca przybył wraz z rodziną, związana była z obchodami Dnia Ormiańskiego. Uroczystości natomiast zostały przygotowane, by uhonorować dwa jubileusze. Pierwszym jest 25-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Armenią, a drugim – 650-lecie obecności Ormian w Polsce. Organizatorami wydarzenia były ambasada Armenii, Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej „Kołowrotek” w Kole oraz Regionalne Towarzystwo Melioracyjne w Koninie.

JE Edgar Ghazaryan odwiedził stoiska wystawowe, ale zanim się to stało, oficjalnie otworzył dwie wystawy, które od kilku dni można oglądać w kościeleckiej świątyni. Pierwsza to „Ormianie w służbie Rzeczypospolitej”, druga natomiast jest zbiorem fotografii Davita Hakobyana, osobistego fotografa ambasadora.

W trakcie pobytu JE Edgara Ghazaryana i jego rodziny w Kościelcu przewidziano zwiedzanie pałacu von Kreutzów, występ ormiańskiego zespołu i degustację narodowych specjałów. Żona dyplomaty natomiast zaprezentowała technikę batiku, czyli malowania na tkaninach.

Program wizyty ambasadora został niespodziewanie rozszerzony. Dyplomata, gdy dowiedział się, że Koło swoją historię i tradycję czerpie od Kazimierza Wielkiego, bardzo chciał zwiedzić ruiny zamku. I właśnie tym akcentem zakończył pobyt w Kole i Kościelcu. Wcześniej odwiedził jeszcze farę i wpisał się do księgi pamiątkowej parafii.