Czytali także reżyser i aktorzy z wczorajszej premiery

0
422
DSC07993

W tym roku Narodowe Czytanie skoncentrowało się na polskich nowelach. Wybór padł na kilka tytułów z ponad stu propozycji przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wśród wytypowanych znalazły się: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

I właśnie te tytuły czytali zaproszeni goście, młodzież szkolna oraz inne chętne osoby. Byli także reżyser i aktorzy, którzy wczoraj wystąpili w premierowym pokazie „Czarnego warkocza”. A wszystko w przyjemnej scenerii nawiązującej do atmosfery nowel i ich bohaterów. O oprawę artystyczną zadbały Alebabki z ZSRCKU w Kościelcu. Jak co roku, można było otrzymać pamiątkową pieczęć. Nie brakło też quizu dla publiczności.

W Kole do udziału w akcji zachęcała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna wraz samorządami miejskim i powiatowym oraz Zespołem Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu. Pierwotnie zaplanowano, że wydarzenie, jak rok temu, odbędzie się w parku im. Stanisław Moniuszki, ale ostatecznie, ze względu na niepewną aurę, zostało przeniesione do hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kole.

Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszego wydarzenia. Zachęcamy do obejrzenia.

Narodowe Czytanie w latach ubiegłych – szukaj TUTAJ