Uczniowie LO na ogólnopolskim pikniku proobronnym [FOTO]

0
94

Uczniowie LO na ogólnopolskim pikniku proobronnym

Największe w Polsce Targi Proobronne „Pro Defense” w tym roku odbyły się z udziałem młodzieży z kolskiego ogólniaka. Dzięki współpracy z organizacją paramilitarną FIA-Fideles et Instructis Armis – Wierni w Gotowości pod Bronią. Grupa 20 uczniów wzięła udział w Ogólnopolskim Pikniku Proobronnym Klas Mundurowych – Ostróda 2017.

Opuszczone kilka lat temu przez wojsko ostródzkie „Czerwone Koszary” na kilka dni odżyły. Około 1000 uczniów z 32 szkół z terenu całej Polski, wraz z opiekunami, zamieszkało w ponad stu namiotach. Pierwszego dnia kadeci zostali podzieleni na 3 bataliony szkolne i 9 kompanii. Każdą kompanią dowodził weteran polskich misji stabilizacyjnych z Kosowa, Iraku i Afganistanu. Dowódcą uczniów liceum był Marcin Dąbrowski. Wieczorem uczestnicy obejrzeli film przybliżający życiorysy weteranów służby wojskowej. Następnego dnia uczestnicy pikniku przemaszerowali na tereny targowe, gdzie ćwiczyli musztrę i ceremoniał wojskowy a następnie wzięli udział w spotkaniu z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem. W godzinach popołudniowych, dzięki udziałowi w ścieżce edukacyjnej, kadeci zapoznali się z historycznym sprzętem wojskowym prezentowanym przez grupy rekonstrukcyjne oraz wystawionymi przez Polską Grupę Zbrojeniową najnowszymi rodzajami broni i urządzeniami elektronicznymi. Wybrani uczniowie w tym czasie wzięli udział w zawodach strzeleckich. Reprezentujący Liceum Ogólnokształcące zawodnik, Szymon Pawlak z klasy II f, zajął drugie miejsce.

Kolejny dzień uczniowie spędzili na Polach Grunwaldzkich, gdzie poszczególne plutony wzięły udział w ćwiczeniach taktycznych i ratowniczych. Sześcioosobowe drużyny wystartowały w biegu z przeszkodowym. Drużyna kolskiego liceum w składzie: Wiktoria Goman, Sandra Zduńczyk, Marta Zygmunt, Paweł Obiała, Szymon Pawlak i Mateusz Czupryński. Po podliczeniu łącznego czasu biegu i wyniku strzelania zajęła drugie miejsce wśród 32 startujących ekip.

Piknik zakończył uroczysty apel połączony z wręczeniem nagród Kolscy uczniowie mają nadzieję, że w przyszłym roku LO również zakwalifikuje się do udział w pikniku i będzie reprezentować nasz powiat.

źródło i zdjęcia: LO w Kole