Tablica w nowym miejscu!

0
364

Tablica poświęcona Stanisławie Fleszarowej-Muskat znalazła nowe miejsce. Jest nią ściana zachodnia budynku miejskiego ratusza. Dokładnie w 32. rocznicę śmierci pisarki została odsłonięta w nowej lokalizacji. Dotychczas wisiała na ścianie gmachu byłej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Mickiewicza, gdzie przed laty mieściła się Szkoła Realna, w której Stanisława Fleszarowa-Muskat w latach 1927-1936 pobierała naukę. Tablica pojawiła się tam dokładnie 9 czerwca 1990 roku, dzięki staraniom Haliny Grabowskiej – ówczesnej dyrektor domu kultury w Kole oraz Kolskiego Towarzystwa Kulturalnego. – Odkąd jednak SOSW opuścił ten budynek, a teren został ogrodzony i wystawiony na sprzedaż, utrudnione było upamiętnianie ważnych dat z życia pisarki. Z tego powodu zrodziły się działania, które miały na celu przeniesienie tablicy. Stało się tak dzięki inicjatywie pań Urszuli Pękacz i Teresy Brzoskiej, których inicjatywa spotkała się z aprobatą burmistrza Koła oraz zgodą starosty kolskiego – poinformowała dyrektor PiMBP w Kole Aleksandra Kowalska.

Kolski włodarz przeznaczył pod tablicę fragment zachodniej ściany ratusza w przekonaniu, że właśnie to miejsce będzie najbardziej odpowiednie, także z uwagi na fakt piastowania przez ojca Stanisławy Fleszarowej-Muskat urzędu burmistrza. Dziś natomiast, tj. w piątek, 1 października, w rocznicę śmierci pisarki, tę samą tablicę odsłonięto. – Dziękuję wszystkim, którzy zabiegali o przeniesienie tej tablicy na nasz ratusz i tym, którzy bezpośrednio wspomogli to działanie – powiedział burmistrz Krzysztof Witkowski, który powitał przybyłych na krótką uroczystość. Zanim jednak tablica została odsłonięta, życiorys pisarki przypomniała dyrektor książnicy, a w dalszej części spotkania fragmenty „Czarnego warkocza” i „Powrotu do miejsc nieobecnych” nawiązujące do związku powieściopisarki z Kołem odczytała Agata Dziedziczak. Na koniec przedstawiciele samorządów miejskiego i powiatowego oraz licznych instytucji, organizacji i stowarzyszeń pod tablicą złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here