SP nr 2 w Kole gościła młodzież z Turcji, Słowacji, Rumunii i Macedonii Północnej

0
244
DSC08864-1

W Szkole Podstawowej nr 2 w Kole przebywali uczniowie z Turcji, Słowacji, Rumunii i Macedonii Północnej realizując wspólnie z uczniami kolskiej szkoły projekt „Cultivating Social Responsibility”, czyli rozwijanie odpowiedzialności społecznej, uwrażliwienie na potrzeby osób niepełnosprawnych i znajdujących się w trudnej sytuacji, w ramach unijnego programu Erasmus+.

Pierwsze ze spotkań dzieci i nauczycieli z pięciu krajów odbyło się w marcu bieżącego roku na Słowacji w mieście Nove Zamki, a drugie w maju w rumuńskim mieście Jassy. Spotkanie w Kole było trzecim z cyklu pięciu spotkań projektowych.

Szkoła od wielu tygodni przygotowywała się do tej wizyty. Szkolne korytarze i klasy przystrojone zostały barwami narodowymi naszych gości, widać było, że cała społeczność placówki żyje tym wydarzeniem.

Spotkanie w Kole miało na celu przede wszystkim realizację celów projektu, dlatego w szkole odbywały się zajęcia integracyjne i warsztaty plastyczne, a także spotkanie z przedstawicielem hospicjum w Koninie, z którym szkoła od lat współpracuje w ramach wolontariatu. Wykonane zostały plakaty promujące pomoc hospicjum oraz zasadzone zostały setki żonkili, które rozdane zostaną wiosną w ramach akcji „Żonkil Nadziei”. Wyjątkowe były też były zajęcia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole. Występ wychowanków z SOSW był niezwykle wzruszający, a podczas warsztatów plastycznych dzieci z Turcji, Słowacji, Macedonii, Rumunii i Polski wykonywały upominki, które przekazano podopiecznym SOSW. Nowym i ciekawym doświadczeniem dla uczestników projektu były zajęcia lepienia z gliny oraz lekcja pantomimy, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Kole.

Pobyt w Kole był jednocześnie okazją do promowania naszego miasta oraz kraju, dlatego też uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 włączyli się w prezentowanie gościom polskiej kultury, tradycji, zwyczajów, kuchni i naszej wspaniałej gościnności. Poniedziałkowe uroczyste otwarcie projektu rozpoczęło się od powitania chlebem i solą oraz prezentacją poszczególnych krajów, miast i szkół. Nie mogło zabraknąć również występów artystycznych, w tym poloneza oraz zwiedzania Szkoły Podstawowej nr 2, której baza, wyposażenie i estetyka zrobiła na gościach ogromne, pozytywne wrażenie. Ciekawym doświadczeniem sportowym była pokazowa lekcja korfballu – sportu, który od lat jest wizytówką szkoły i Koła. Miłych wrażeń dostarczyło też zwiedzanie miasta i jego zabytków sakralnych oraz ratusza, gdzie spotkali się oni z burmistrzem. Oprócz tego goście zwiedzili Toruń oraz uczestniczyli w warsztatach piernikowych i obejrzeli film w planetarium. Nauczyciele z zagranicy mieli okazję zobaczyć Licheń oraz teren byłego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Podczas piątkowego podsumowanie uczestnikom projektu wręczono oficjalne certyfikaty, zaprezentowano prace plastyczne, a także wspólnie odtańczono poloneza. Podsumowując projekt goście przyznali, że wcześniej niewiele wiedzieli o Polsce, ale nie spodziewali się, że jest tak pięknym krajem, pełnym zabytków, ciekawej przyrody i uprzejmych ludzi. Byli też niezwykle wzruszeni gościnnością kolskich rodzin. Podkreślali także znakomitą organizację ich pobytu w Kole. Tu należy dodać, że placówkę wspaniale wsparli rodzice uczniów SP nr 2, goszcząc w swoich domach dzieci z zagranicy. Bez wątpienia przyczyniło się do integracji rówieśników z różnych krajów, dało też wyjątkową możliwość nauki języka angielskiego poprzez swobodną konwersację. Rodzice zorganizowali także ognisko i dyskotekę w gospodarstwie agroturystycznym dla wszystkich uczestników projektu oraz poczęstunek z polskimi smakami. Dzięki rodzicom goście odwiedzili też uniejowskie termy, podziemną trasę turystyczną w kopalni soli w Kłodawie i ruiny kolskiego zamku, a w wolnych chwilach uczniowie z różnych krajów spotykali na przyszkolnym orliku i placu zabaw. Już na wiosnę kontynuacja projektu. Uczniowie w pięciu krajów, w tym dzieci z Koła, spotkają się w tureckim Stambule i Kavadarci w Macedonii Północnej.

źródło i zdjęcia: SP nr 2 w Kole