Zmarł były prezes LOK w Kole Andrzej Kowalewski

0
134

Zmarł Andrzej Kowalewski – wieloletni prezes zarządu powiatowego LOK w Kole i społecznik oddany idei strzelectwa, której rozwojowi na ziemi kolskiej poświecił wiele lat swojej pracy i aktywności. Działacze zarządu powiatowego LOK w Kole wiadomość i jego śmierci przyjęli z wielkim bólem i smutkiem.

Andrzej Kowalewski urodził się 9 maja 1939 roku. Po maturze, w roku 1957 roku, jako nauczyciel rozpoczął pracę w w Szkole Podstawowej w Karszewie. W 1962 został dyrektorem tej placówki i założył Szkolne Koło Ligi Obrony Kraju.

W roku 1972 został prezesem zarządu Miejsko-Gminnego LOK w Dąbiu nad Nerem, gdzie organizował treningi i zawody strzeleckie, jak również trójboje obronne. Pracę w LOK rozpoczął w 1995 roku w Ośrodku Szkolenia Kierowców w Kole w charakterze instruktora ds. organizacyjno-statutowych. W roku 1996 zorganizował grupę inicjatywną, która powołała zarząd rejonowy LOK w Kole i został kierownikiem rejonu LOK.

W roku 2000 został wybrany prezesem organizacji powiatowej LOK w Kole. Zrezygnował z funkcji prezesa w 2020 roku, do końca, angażując się w działalność stowarzyszenia.

Śp. Andrzej Kowalewski, wraz ze Starostwem Powiatowym w Kole, był inicjatorem i organizatorem, corocznych masowych zawodów strzeleckich z kbks-u na kolskiej strzelnicy w Ruszkowie o Puchar Starosty Kolskiego. Zainicjował modernizację strzelnic LOK w Ruszkowie, w Świnicach Warckich i Kłodawie. Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu śp. Andrzeja Kowalewskiego popularyzowana jest idea LOK. W 2015 roku, w kolskich szkołach na terenie powiatu kolskiego, rozpoczęła działalność Szkolna Liga Strzelecka.

Śp. Andrzej Kowalewski został odznaczony wieloma medalami, m.in. Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym i Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem „Za Zasługi dla obronności kraju”, Odznaką „Za Zasługi dla Woj. Wielkopolskiego”, Medalem za Wybitne Zasługi dla LOK, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem „ Za Zasługi dla LOK”.

Pogrzeb śp. Andrzeja Kowalewskiego odbędzie się w czwartek, 18 lutego br., o godz. 11.00, na cmentarzu w Dąbiu.

źródło: R. Borysiewicz, I. Wojtysiak, Zarząd Powiatowy LOK w Kole, zdjęcia: archiwum okrągłemiasto.pl

Czytaj także: XVIII Powiatowe Zawody Strzeleckie. Zwycięzcą The Gunners LO Koło

XIX Powiatowe Zawody Strzeleckie

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here