Sami mogli doświadczyć trudności, z jakimi borykają się osoby starsze i niepełnosprawne

0
253

Na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciele Świętego Mikołaja, uczniowie ze szkół z terenu gminy Koło spotkali się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole, aby doskonalić swoje umiejętności w pracy wolontariusza. Szkolenie przeprowadzili pracownicy Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO w Poznaniu. Był to kolejny etap przygotowania młodzieży do pracy z osobami z niepełnosprawnościami, ich opiekunami oraz osobami starszymi. Inicjatorem szkoleń jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, który realizuje projekt „Aktywni i niezależni – zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością w subregionie konińskim”.

Celem spotkania było przybliżenie wolontariuszom, działającym w Lokalnym Centrum Wolontariatu w Kole, które funkcjonuje przy Stowarzyszeniu „Przyjaciele św. Mikołaja,
zagadnień związanych z niepełnosprawnością oraz starością. Spotkanie składało się z dwóch części podzielonych tematycznie.

Pierwszym elementem warsztatów były kwestie dotyczące starości. Po zaprezentowaniu teoretycznych aspektów gerontologii uczniowie korzystali z tzw. symulatora starości, czyli kombinezonu zaburzającego wzrok, ograniczającego słuch oraz poruszanie się. Ponadto każdy z nich zakładał rękawiczki imitujące drgania rąk, podobne do tych, z którymi zmagają się osoby cierpiące na chorobę Parkinsona. Tego typu ćwiczenia nie tylko pomogły zrozumieć i doświadczyć ograniczenia ruchowe oraz zdrowotne, z jakimi zmagają się osoby dotknięte podobnymi schorzeniami, ale także zmieniły perspektywę spojrzenia młodzieży na ludzi w podeszłym wieku.

Wprowadzeniem do zajęć praktycznych była prezentacja, podczas której młodzież zapoznała się z budową wózka inwalidzkiego, przykładowymi rozwiązaniami architektonicznymi i utrudnieniami w codziennymi życiu, na które napotykają osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Wyobraźnię uczniów najbardziej rozbudziła część praktyczna. Pierwszym wyzwaniem było wykonanie slalomu na wózku inwalidzkim. Następnie prowadzący zajęcia zademonstrował, w jaki sposób pokonywać schody na wózku, gdy w budynku nie ma windy. Poza tym wolontariusze mieli za zadanie włączyć światło, dostać się do zamkniętego pomieszczenia i pokonać próg bez wstawania z wózka. Ćwiczenia praktyczne miały nie tylko unaocznić problemy, ale przede wszystkim przygotować młodzież do pracy z osobami z niepełnosprawnością, by świadomie i bezpiecznie nieśli pomoc.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie-wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego w Kole, bursy szkolnej w Kole, Szkoły Podstawowej nr 5, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole. Następne spotkanie warsztatowe zaplanowano na 26 maja.

źródło i zdjęcia: Weronika Tomys, Aneta Brdyś