Policjanci interweniowali prawie 200 razy

0
165
Policjanci interweniowali prawie 200 razy

Ostatnie trzy dni czerwca upłynęły kolskim policjantom na realizacji wojewódzkiej akcji pod kryptonimem „NURD”, czyli „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”.  Policjanci interweniowali prawie 200 razy. Podczas działań mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. 143 razy interweniowali w odniesieniu do uczestników ruchu drogowego, a 52 razy musieli działać z powodu pieszych.

W trzydniowych działaniach „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” udział wzięło 26 policjantów kolskiej komendy, którzy bacznie przyglądali się zachowaniu pieszych oraz zwracali uwagę na to, czy kierowcy nie łamią obowiązujących przepisów. Mundurowi podczas akcji interweniowali wobec uczestników ruchu drogowego aż 143 razy, a w odniesieniu do nieprawidłowych zachowań pieszych – 52 razy. Najczęściej popełnianym przez nich wykroczeniem było przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Wszystkie te osoby ukarano mandatem karnym.

Jeżeli chodzi o zachowanie zmotoryzowanych, to stróże prawa podjęli czynności wobec 46 kierujących. Najczęściej przekraczali oni prędkość w obrębie przejść dla pieszych – 32 wykroczenia. Ponadto nie ustępowali pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, parkowali na chodnikach, w pobliżu oznakowanych przejść. Rowerzyści przejeżdżali po przejściach dla pieszych. Również i w tym wypadku policjanci nie byli pobłażliwi i nakładali grzywnę na kierujących.

Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Pieszy w starciu z samochodem nie ma żadnych szans, dlatego policjanci apelują o ostrożność i wyobraźnię. Przypominają również o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych przez pieszych w obszarze niezabudowanym po zmierzchu. Wpływają one na zwiększenie widoczności i bezpieczeństwo pieszych korzystających z dróg w porze wieczorowo-nocnej.

źródło: KPP w Kole