Plaga pijanych na drogach podczas weekendu. Rekordziści mieli ponad 3 promile alkoholu w organizmie!

0
446

Pięciu nietrzeźwych kierujących odpowie przed sądem za jazdę na tzw. podwójnym gazie. Jeden z nich złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a trzech spowodowało kolizje drogowe. Mężczyźni mieli od dwóch do trzech promili alkoholu w organizmie.

W miniony weekend policjanci z Koła zatrzymali 5 kierujących w stanie upojenia alkoholowego. Z udziałem trzech z nich doszło do zdarzeń drogowych, których przyczynkiem z pewnością był alkohol. Pierwsza kolizja miała miejsce w sobotę, 24 listopada, po godzinie 14.00, na terenie gminy Koło. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący pojazdem marki Citroen Berlingo, 48-letni mieszkaniec gminy Koło, zjechał do przydrożnego rowu. Załoga karetki pogotowia przewiozła kierującego do szpitala. Na szczęście po badaniach okazało się, że nieodpowiedzialny kierowca wyszedł z tego zdarzenia bez większych obrażeń. Wstępne badanie trzeźwości wykazało u nietrzeźwego ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Ponadto jak się okazało, 48-latek był objęty sądowym zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi do 2024 roku.

Tego samego dnia, po godzinie 20.00, doszło do drugiego, bardzo podobnego zdarzenia. Tym razem w Kole na ulicy Witanowskiego, osobowym fordem do rowu wjechał 33-letni obywatel Ukrainy. Sprawca kolizji miał niemal 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Do trzeciego zdarzenia, które miało miejsce na terenie gminy Przedecz, także przyczynił się alkohol, ale tam 45-latek nie miał już tyle szczęścia co jego poprzednicy, gdyż zjeżdżając z drogi do przydrożnego rowu uderzył w drzewo. Aby mógł wydostać z pojazdu kierującego niezbędne było użycie specjalistycznego sprzętu. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Obrażenia nie były tak poważne jak wstępnie przypuszczano, a jego fatalny stan psychofizyczny był wynikiem kompletnego upojenia alkoholowego, gdyż badanie wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie poszkodowanego.

W zatrzymaniu kolejnych dwóch amatorów jazdy na tzw. podwójnym gazie pomogli świadkowie, którzy uniemożliwi pijanym dalszą jazdę. Odpowiednia reakcja i postawa obywatelska być może zapobiegła tragedii, gdyż zatrzymani kierujący znajdowali się w tak głębokim stanie upojenia alkoholowego, że nie byli świadomi, co się wokół nich dzieje. 24 listopada mieszkaniec Koła poprzez odebranie kompletnie nietrzeźwemu kierującemu kluczyków od opel astry, uniemożliwił mu dalszą jazdę, po tym jak pijany 33-letni Ukrainiec usiłował zaparkować przy sklepie monopolowym w Kole. Dzień później, w jeszcze większym stanie upojenia alkoholowego, bo mając ponad 3 promile alkoholu we krwi, 45-letni mieszkaniec Krzykosów, w gminie Kłodawa, na drodze krajowej nr 92 został zatrzymany przez innego kierującego, który zabrał pijanemu kluczyki od fiata seicento i powiadomił o tym fakcie Policję. Dramaturgii temu zdarzeniu dodawał fakt, iż całe zdarzenie miało miejsce w gęstej mgle na ruchliwej „krajówce”, a manewry, jakie wykonywał fiatem jego nietrzeźwy kierujący mogły zakończyć się tragicznie.

Wszyscy amatorzy jazdy po spożyciu alkoholu, za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, odpowiedzą przed sądem, który za tego typu przestępstwo może orzec karę do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci kolejny raz apelują o trzeźwość za kierownicą! Pijany kierowca stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu. Wiele zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących kończy się tragicznie. W wypadkach ranne zostają lub giną także osoby niewinne, które miały pecha i napotkały na swojej drodze nieodpowiedzialnego pijanego kierowcę. Policjanci apelują o rozsądek i odpowiedzialne korzystanie z dróg.

źródło: KPP w Kole