Mówili też o szansie na duże unijne pieniądze

0
174
DSC08714

W jednej z kolskich kawiarni z dziennikarzami spotkali się dwaj kandydaci na posłów i jeden na senatora z listy Koalicji Obywatelskiej. Tomasza Nowak, Andrzej Szurgot i Maciej Sytek miejsce to wybrali nieprzypadkowo. Jest ono bowiem przykładem małej firmy, a o działalności gospodarczej chcieli podczas spotkania wspomnieć. – Uważamy, że trzeba stawiać na mały, średni i duży biznes. Chcemy, by naszym przedsiębiorcom w nadchodzących 4 latach działo się dobrze, albo jeszcze lepiej – powiedział poseł Tomasz Nowak, informując o propozycjach programowych KO w zakresie m.in. podwyżek wynagrodzeń pracowniczych i zabezpieczenia przedsiębiorców w tej mierze. – Nasze pomysły będziemy realizować z żelazną konsekwencją, bo uważamy, że w tej chwili gospodarkę napędza przedsiębiorczość ludzi. A my chcemy ją wzmocnić.

W dalszej części konferencji kandydaci przeszli do znanego już tematu Wielkopolskiej Doliny Energii. – Ona przyspiesza. W Turku, doszło do ważnego wydarzenia. Japoński Kawasaki inwestuje w wielką, 600-megawatową elektrownię gazową, ale rozmawiamy o całym regionie i nie tylko z tym inwestorem. Szykują się kolejne przedsięwzięcia w ramach Wielkopolskiej Doliny Energii. Chcemy, żeby Koło, Konin i Turek były w centrum naszego uderzenia inwestycyjnego, byśmy stali się tygrysem Europy, stawiając na nowoczesny przemysł – mówił Tomasz Nowak, nawiązując też do działań Macieja Sytka jako pełnomocnik marszałka ds. transformacji Wielkopolski Wschodniej, który pracuje z samorządowcami nad pozyskaniem środków z UE w ramach Platformy Regionów Węglowych w Procesie Transformacji. – Mamy możliwość sięgnięcia po bardzo duże fundusze. Mówiłem o tym już w Kole, przy okazji podpisania porozumienia ze Stowarzyszeniem „Kolanie”. Komisja Europejska i nowa pani komisarz uznała, że tereny pogórnicze, czyli te, które najbardziej będą pokrzywdzone w wyniku odchodzenia od węgla i przechodzeniu na „zieloną stronę mocy”, bo produkcja energii z węgla będzie odchodziła w przeszłość, będą miały jeszcze większe wsparcie. KE chce przeznaczyć 100 mld euro na działania klimatyczne. Będziemy mogli sięgnąć po duże pieniądze, ale oczywiście będziemy musieli konkurować z innymi regionami pogórniczymi, których w Europie jest aż 42, ale KE bardzo dobrze oceniła nasze projekty – mówił Maciej Sytek.

Czytaj także: Pierwsze stowarzyszenie podpisało porozumienie

W konferencji udział wziął także kandydat do Sejmu RP z terenu powiatu kolskiego, Andrzej Szurgot. – Koło jest specyficznym miejscem, gdzie mamy wiele fabryk, ale mało funkcji wielkomiejskich i słabo rozwinięte usługi. Kawiarnia, w której jesteśmy, należy do nielicznych wyjątków. Zadaniem moim i Stowarzyszenia „Kolanie” jest przede wszystkim stworzenie na tyle atrakcyjnej oferty dla młodych, ambitnych, dobrze wykształconych ludzi, by chcieli zostać w Kole, nie wyjeżdżali do Warszawy, Łodzi czy Poznania, tylko tu budowali swoją przyszłość. Chcemy wykorzystać platformę powęglową. Koło z węglem się nie kojarzy, natomiast wiele negatywnych konsekwencji z tego tytułu nas spotyka. Mamy rozjeżdżone drogi, lej depresyjny, obniżenie wód gruntowych i zanieczyszczenie powietrza. Spotyka nas wiele negatywnych czynników, natomiast pozytywów niewiele. Mamy jednak nadzieję, że z tego dużego tortu finansowego Koło jak największy kawałek będzie mogło ukroić.