Policja i straż miejska mają prawo do kontroli!

0
222
DSCF4274

Stoimy u progu sezonu grzewczego. To okazja, by przypomnieć, że w piecach i kominkach można palić tylko i wyłącznie dopuszczonym do tego celu paliwem. Nie wolno spalać śmieci, ponieważ powstały dym może być bardzo szkodliwy dla środowiska. Podejrzane domy ma prawo kontrolować policja i straż miejska, a za łamanie prawa można trafić nawet 30 dni do aresztu!

Nie wolno palić w piecach śmieciami, plastikowymi butelkami, pojemnikami i torbami, innymi przedmiotami z tworzyw sztucznych, oponami, odpadami z gumy i sztucznej skóry, drewnem pokrytym lakierem (np. fragmenty niektórych mebli), opakowaniami po farbach, lakierach, rozpuszczalnikach, papierem bielonym chlorem z nadrukiem farb kolorowych.

Zgodnie z Uchwałą Nr XXXIX/941/17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zabronione jest spalanie w piecach i kominkach: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw w postaci sypkiej, w której udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 procent, biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 procent.

Nowe przepisy nałożyły na użytkowników instalacji cieplnej obowiązek posiadania świadectwa jakości paliwa stałego. Takie świadectwo obowiązany jest przekazać przedsiębiorca, który sprzedaje paliwa stałe. Strażnicy miejscy w Kole posiadają stosowne upoważnienia wydane przez burmistrza do prowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska. Na osoby, które spalają odpady lub nie przestrzegają ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa można nałożyć grzywnę  do 5 tysięcy złotych, a nawet karę aresztu. W przypadku stwierdzenia wypalania odpadów strażnik może ukarać sprawcę mandatem karnym w wysokości do 500 zł. Warto też pamiętać, że utrudnianie kontroli podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Uzasadnione podejrzenia o wypalaniu substancji zabronionych należy kierować do Straży Miejskiej pod numerami telefonów 986, 27 20 379 lub 506 184 127.

źródło: Urząd Miejski w Kole, Straż Miejska w Kole