Mandaty dla pieszych i kierowców

0
101

Na drogach powiatu kolskiego, podobnie jak na terenie całego województwa wielkopolskiego, policjanci ruchu drogowego, w piątek 26 lutego, prowadzili wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mimo iż nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem pieszych, policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Genezą policyjnych działań „NURD” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Dlatego też 26 lutego br. kolscy policjanci objęli szczególnym nadzorem te odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe.

Z danych statystycznych wynika, że bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego wzrasta. Niestety, mimo poprawy, znaczna część wypadków z udziałem pieszych ma miejsce w okolicach wyznaczonych przejść. Dlatego w ramach realizowanych działań, policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych.

Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady zachowania szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Mimo że dotyczą wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z pojazdem zawsze przegrają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przechodzenia przez jezdnię, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne, kierujący pojazdem, widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien, zgodnie z przepisem, zmniejszyć prędkość, a zwiększyć swoją uwagę.

W ramach przeprowadzonych działań policjanci z Koła wylegitymowali łącznie 64 osoby. 18 pieszych i 46 kierujących, w tym na 9 rowerzystów otrzymało mandaty. Piesi popełniali wykroczenia m.in. przechodząc w miejscach niedozwolonych, nie używając elementów odblaskowych i nie stosując się do sygnalizacji świetlnej. Kierowców ukarano mandatami karnym m.in. za przekraczanie prędkości jazdy w obrębie przejść dla pieszych.

źródło i zdjęcie: KPP w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here