Kierowcy z mandatami. Policyjna akcja przy przejazdach kolejowych

0
163

Bezpieczne oraz rozsądne zachowanie na drodze, to nie tylko spokojna i wyważona jazda ulicami czy szosami. To również zwracanie uwagi na miejsca, w których kierujący musi zachować szczególną ostrożność, by nie dopuścić do tragicznego zdarzenia. Do takich miejsc należą przejazdy kolejowe. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole, regularnie prowadzą działania zmierzające do eliminowania niepożądanych wydarzeń w miejscach, gdzie drogi spotykają się z kolejowym torowiskiem.

W miniony czwartek, tj. 22 kwietnia br., funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kole, sporo czasu poświęcili na przyglądanie się zachowaniom kierujących, którzy przejeżdżali przez przejazdy kolejowe. Główny nacisk działań położony był na prewencyjne oddziaływanie, które miało na celu uzmysłowić zbyt krewkim szoferom, iż zbliżają się do szczególnie niebezpiecznego miejsca, gdzie trzeba zdjąć nogę z gazu i zachować szczególną ostrożność. Oznakowane radiowozy z włączonymi błękitnymi sygnałami świetlnymi i jaskrawe kamizelki, bardzo skutecznie chłodziły nazbyt gwałtowne zapędy niektórych kierujących, którzy niekoniecznie mieli zamiar dochować wymaganych zasad bezpieczeństwa.

Przejazd kolejowy to miejsce, w którym przedsięwzięcie wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa, nie będzie przesadą. Oczywistym jest, że spotkanie samochodu z rozpędzoną masą pociągu, zwykle ważącego kilkaset ton, daje znikome szanse na wyjście bez szwanku osób znajdujących się w aucie. Zazwyczaj w takich przypadkach, niestety, dochodzi do tragedii. Zwykle winę za to ponoszą kierujący pojazdami, którzy ignorują wskazania sygnalizatorów informujących o zbliżającym się pociągu, bądź co gorsza omijają zamknięte już półzapory, lub beztrosko, bez upewnienia się, że jest bezpiecznie, przemieszczają się przez przejazdy pozbawione zapór i sygnalizatorów. Podobnie nieprawidłowe zachowania często cechują pieszych i rowerzystów, którzy niejednokrotnie przekraczają zamknięte rogatki przejazdów. Bywa, że takie zachowanie kończy się tragicznie.

Każdy uczestnik ruchu musi pamiętać, że zastosowanie się do wskazań sygnalizatorów i znaków umieszczonych w tych miejscach, to absolutny obowiązek! Trzeba zawsze mieć na względzie, że nawet otwarte rogatki i brak pulsujących czerwonych świateł sygnalizatorów niekoniecznie oznacza, że można bezpiecznie przez tory przejechać. W dobie zastępowania człowieka przez rozwiązania techniczne, rogatki i sygnalizatory przejazdów kolejowych, coraz częściej sterowane są przez urządzenia elektroniczne, które w każdej chwili mogą ulec awarii. Dlatego jednoznacznie bezpiecznym zachowaniem jest zatrzymanie się przed przejechaniem przejazdu i ruszenie dopiero po upewnieniu się, że z żadnej strony nie zbliża się pociąg. Takie samo zachowanie powinno dotyczyć pieszych, którzy muszą również pamiętać, że chodzenie po torach kolejowych jest zabronione jako wykroczenie.

Podczas czwartkowych działań policjanci ujawnili siedem osób, które popełniły wykroczenia związane niestosowaniem się do przepisów obowiązujących na przejazdach kolejowych. Na wszystkich sprawców nałożono mandaty karne. Ilu potencjalnych sprawców policjanci skutecznie swym widokiem powstrzymali przed nieodpowiedzialnym zachowaniem, nie sposób wskazać. Najistotniejszym jest jednak, że nie zaistniało żadne groźne zdarzenie.

Działania takie jak czwartkowe będą powtarzane. Obecności funkcjonariuszy można spodziewać się na każdym przejeździe kolejowym, zlokalizowanym na terenie powiatu kolskiego.

źródło i zdjęcie: KPP w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here