„Balladyna” bohaterką Narodowego Czytania [FOTO]

0
216
DSC00168

Dziewiąta edycja akcji Narodowe Czytanie poświęcona została „Balladynie” Juliusza Słowackiego”. Niestety, z uwagi na epidemię, a także obostrzenia wprowadzone najpierw w związku z wpisaniem powiatu kolskiego na czerwoną, a następnie na żółta listę, prezentacja dzieła Słowackiego przybrała zupełnie inną formę. W Kole i Kłodawie organizatorzy zdecydowali się na realizację przedsięwzięcia bez udziału publiczności, a dokonania interpretacyjne znanych w lokalnych środowiskach osób postanowili sfilmować, a nagranie udostępnić w Internecie. – Stwierdziliśmy, że zrobimy to w możliwie najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, jednocześnie dając naszym mieszkańcom możliwość – co prawda nie w bezpośrednim kontakcie – ale równie komfortowym, delektowania się romantycznym dramatem. Przygotowaliśmy zatem i nagraliśmy fragmenty „Balladyny”. Do udziału w nim zaprosiliśmy także wicewojewodę wielkopolskiego Anetę Niestrawską, z którą podzieliłyśmy się rolą Goplany – powiedziała wiceburmistrz Kłodawy Katarzyna Hamiga.

W role bohaterów dramatu wcielili się mieszkańcy gminy, także ci znani z lokalnego życia społecznego. Wystąpili: Balladyna – Renata Banasiak, Alina – Dorota Sylwestrzak Wdowa matka – Barbara Maćkowiak, Kirkor – Robert Banasiak, Pustelnik/Kanclerz – Piotr Bugaj, Grabiec – Andrzej Czupryniak, Filon – Grzegorz Dzięgielewski, Fon Kostryn – Ryszard Szubert, Goplana – Aneta Niestrawska/Katarzyna Hamiga, Skierka – Aneta Zielińska, Chochlik – Maja Zielińska. „Balladynę” w kłodawskim wykonaniu można obejrzeć na:

https://www.youtube.com/watch?v=28qrw1D-y7s

Podobną formę przyjęło Narodowe Czytanie w Kole. Trzy sceny dramatu i epilog, w wykonaniu grupy znanych z życia samorządowego, społecznego i kulturalnego naszego miasta osób zostały zaprezentowane na scenie Miejskiego Domu Kultury w Kole. Wszystko odbyło się bez udziału publiczności i zostało poprzedzone próbą. Efekty dostępne będą, w formie nagrania, na oficjalnej stronie MDK-u.

Poniżej galeria zdjęć z przygotowań do prezentacji fragmentów „Balladyny” w Kole i Kłodawie.

zdjęcia: okrągłemiasto.pl, UMiG w Kłodawie

Czytaj także:

Ludowe tańce i barwna sceneria, czyli Narodowe Czytanie „Wesela” Wyspiańskiego

Czytali także reżyser i aktorzy z wczorajszej premiery

Cała Polska czytała „Przedwiośnie”. Czytaliśmy i my…

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here