Z Babiaka bezpośrednio do Poznania i Warszawy! Dwa dodatkowe pociągi TLK będą zatrzymywać się na tej stacji! To efekt interwencji posła Galemby.

0
1662
Mamy świetne wiadomości dla pasażerów podróżujących pociągami do Warszawy i Poznania! Od 3 września – w nowym rozkładzie jazdy – znajdą się dwie pary pociągów TLK, o których zatrzymanie w Babiaku zabiegał u Ministra Infrastruktury poseł Leszek Galemba. TLK „Gałczyński i TLK „Podlasiak” będą miały postój na tej stacji!
Pod koniec czerwca informowaliśmy naszych czytelników, że ze stacji PKP w Babiaku, bez przesiadek, można dojechać do Warszawy i Poznania jedną parą pociągów TLK.
Czy na stacji Babiak uda się zatrzymać kolejne pociągi?
Pociąg Zielona Góra-Warszawa, jadący przez Poznań, przyjeżdża do Babiaka o 9.20, a powrotny, czyli Warszawa-Zielona Góra, zatrzymuje się w Babiaku o 21.06. Ale istnieją jeszcze dwie pary pociągów, które przez Babiak przejeżdżają bez postoju. Ich zatrzymanie natomiast bardzo ułatwiłoby podróż do Poznania i Warszawy, szczególnie teraz, gdy trwa remont trasy E20. W walkę o zatrzymanie tych składów bardzo zaangażował się mieszkaniec Babiaka, Piotr Kubiak. O problemie i sposobie rozwiązania go poinformował posła Leszka Galembę, gdyż w zasadzie tylko parlamentarna interwencja mogła cokolwiek w tej sprawie zdziałać.
Portal okrągłemiasto.pl także zainteresował się tematem i go nagłośnił. Uważamy bowiem, że jest niezwykle ważny, szczególnie dla uczniów i studentów z terenu powiatu kolskiego, a także dla wszystkich mieszkańców, którzy często korzystają z kolei, by dostać się do Poznania i Warszawy. Podczas rozmowy z nami poseł Leszek Galemba obiecał, że zrobi, co będzie mógł, by ułatwić podróżowanie mieszkańcom ziemi kolskiej. Zwrócił się zatem 3 lipca do Ministra Infrastruktury o ponowne przeanalizowanie możliwości zatrzymywania się większej ilości pociągów, a tym samym zwiększenia dostępności kolei dla pasażerów udających się ww. kierunkach.
I dziś mamy świetną wiadomość! Interwencja posła Galemby przyniosła pożądany skutek. W odpowiedzi na jego wystąpienie o zwiększenie liczby postojów pociągów na stacji Babiak, po ponownym przeanalizowaniu danych dotyczących frekwencji pasażerskiej, minister poinformował, że od 3 września, w Babiaku, zatrzymywać się będą dwa wnioskowane składy spółki PKP Intercity SA.
Są to TLK „Gałczyński” relacji Warszawa Wschodnia-Szczecin Główny, który zatrzyma się w Babiaku o 8.49. W drodze powrotnej natomiast, czyli ze Szczecina Głównego do Warszawy Wschodniej będzie miał postój o 19.21. Drugą parą będzie TLK „Podlasiak”. W drodze z Suwałk/Białegostoku do Szczecina Głównego zatrzyma się w Babiaku między 13.28 a 13.38, a na trasie ze Szczecina Głównego do Suwałk i Białegostoku – o 15.07. Wskazane godziny odjazdu mogą ulec niewielkim odchyleniom w stosunku do rozkładu, który zostanie ostatecznie ogłoszony.
Teraz zostaje tylko na to poczekać.
zdjęcie: Piotr Kubiak