Drużyna „Gamma” zwycięzcą INFOGRY 2021

0
59

Uczniowie klas trzecich Technikum Informatycznego ZST w Kole rywalizowali w zorganizowanej przez Stowarzyszenie Infowioska w partnerstwie z Zespołem Szkół Technicznych w Kole grze terenowej. INFOGRA jest imprezą sportowo-rekreacyjną, która łączy aktywność fizyczną z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz informatyki. Zabawa oparta jest na rywalizacji, w której wykorzystana zostanie przestrzeń miejska jako istotny element rozgrywki. Gra toczyła się na ulicach miasta. Jej scenariusz zakładał aktywne poszukiwania przez uczestników siedmiu agentów w przestrzeni miejskiej. Każdorazowo, po znalezieniu jednego z nich, drużyna otrzymywała zadanie z dziedziny informatyki, logiki, kryptologii i pokrewnych, które będzie musiała wykonać, aby otrzymać specjalny klucz, a rywalizacja polegała na znalezieniu jak największej ich liczby, otworzeniu za pomocą hasła sejfu i zdobyciu nagrody. Zarówno w poszukiwaniu agentów, jak i rozwiązywaniu zadań drużynom przyjdzie z pomocą informatyka i nowoczesne technologie.

W grze uczestniczyli uczniowie klas trzecich technikum informatycznego podzieleni na trzy drużyny – „Alfa”, „Beta” i „Gamma” i jak się okazało, drużyna „Gamma” z klasy 3b Technikum Informatycznego najszybciej otworzyła sejf i zgarnęła główną nagrodę w zorganizowanej grze.

INFOGRA rozpoczęła się o godzinie 10.00 w sztabie, który stanowiła świetlica szkolna. Uczestnicy po przywitaniu przez organizatorów i dyrektora Romualda Adamka zapoznali się z regułami zabawy oraz odebrali pakiety startowe – koszulki i identyfikatory oraz batony energetyczne, wodę i owoce. Chwilę później nastąpiło losowanie drużyn i ich opiekunów. Kiedy drużyny były gotowe do startu, wyznaczeni łącznicy otrzymali pierwszą tajną wiadomość – wskazówkę w postaci zagadki, która pozwoliła dotrzeć do pierwszego agenta. Drużyny wyruszyły w teren, każda swoją, wcześniej przygotowaną przez organizatorów, trasą. Już 10 minut później „Gamma” zlokalizowała pierwszego agenta. Otrzymała zagadkę logiczną, którą członkowie rozwiązali w niezłym czasie. To pozwoliło zdobyć pierwszy klucz i otrzymać kolejną wskazówkę do odnalezienia następnego agenta. Tempo gry wyraźnie przyspieszyło. Do sztabu co chwilę, z pomocą technologii, docierały kolejne depesze, a członkowie drużyn nieustannie komunikowali się ze swoimi łącznikami, szukając kolejnych agentów i rozwiązując coraz trudniejsze zagadki. Sami uczestnicy przyznali, że odnalezienie niektórych agentów nie było proste, a wskazówki potrafiły wprawić w zakłopotanie.

Po 150 minutach etap terenowy się zakończył i drużyny wróciły do sztabu. Nastąpił moment, w którym liczba zdobytych kluczy okazała się najważniejsza. Na ich podstawie drużyny zaczęły odgadywać poprzez anagramowanie finałowe hasło. Najszybciej zrobiła to „Gamma”, otwierając sejf i zgarniając nagrodę główną. Pozostałe drużyny otrzymały nagrody pocieszenia.

INFOGRA okazała się świetnym pomysłem na praktyczną lekcję informatyki. Wpisała się też idealnie w integrację i potrzebę aktywności fizycznej po powrocie do szkoły po półrocznej izolacji. Została zorganizowana została przez Stowarzyszenie Promocji Informatyki INFOWIOSKA w partnerstwie z Zespołem Szkół Technicznych w Kole. Jej operatorami byli nauczyciele przedmiotów informatycznych Zbigniew Pawłowski i Marcin Żyliński, a opiekę nad młodzieżą sprawowali Tomasz Chybczyński, Marcin Szczap, Krzysztof Szkudlarek i Wojciech Woźniak. Przeprowadzenie gry było możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy miejskiej Koło.

źródło i zdjęcia: ZST w Kole