Spotkaniem z przedstawicielami lokalnego biznesu rozpoczęła się w powiecie kolskim wizyta trzech dyplomatów. Ambasadorowie Armenii Edgar Ghazaryan, Kazachstanu Margulan Baimukhan oraz Gruzji Ilia Darchiashvili, odwiedzili firmę Agronas sp. z o.o., gdzie spotkali się z właścicielami i rozmawiali oraz dzielili się spostrzeżeniami również o kondycji prywatnej przedsiębiorczości w Polce.
Kolejnym punktem pobytu, którego organizatorem była prezes Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej Kołowrotek, Katarzyna Hamiga oraz prezes Regionalnego Towarzystwa Melioracyjnego w Koninie, Zenon Siwiński, było zwiedzanie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, gdzie przybyłych dyplomatów podejmował burmistrz Dąbia, Tomasz Ludwicki oraz kierownictwo placówki. Pobyt na terenie byłego miejsca kaźni dostarczyło ambasadorom ogromnych przeżyć, również z uwagi na fakt, że na przestrzeni wieków ich narody także doświadczyły prześladowań na tle narodowościowym.
Artystycznym akcentem wizyty był natomiast niecodzienny koncert w kolskim klasztorze Bernardynów. Warto przy tym podkreślić, że pomysłodawcą występu gruzińskiego chóru Ethoba w Kole i osobą, która do niego doprowadziła, był ambasador Gruzji w RP, Ilia Darchiashvili. To dzięki jego inicjatywie zebrani w świątyni mieli okazję posłuchać i oklaskiwać występ 10 muzyków, którzy zaśpiewali kilkanaście utworów o charakterze ludowym oraz religijnym, ujmując przy tym publiczność również wielką skromnością i spontanicznością.
Koncert w kolskim klasztorze wpisał się w celebrowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy tej okazji należy wspomnieć, że taki sam jubileusz świętuje w tym roku również Gruzja. 26 maja 1918 roku powstała bowiem Demokratyczna Republika Gruzji.
zdjęcia: Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej Kołowrotek