Znicze pamięci na grobie Czesława i Krystyny Freudenreichów

0
229
DSC_6265

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole wzięło udział w tegorocznej akcji edukacyjno-społecznej „Zapal znicz pamięci”. Jej celem jest uczczenie pamięci ofiar zbrodni niemieckich, zwłaszcza z terenu ziem wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy. Niemcy wprowadzili tam znacznie większe represje niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Terror i egzekucje stały się od początku II wojny światowej codziennym doświadczeniem Polaków w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej. Do końca 1939 roku Niemcy zamordowali tam około 40 tysięcy osób – przedstawicieli polskich elit.

XI edycja akcji „Zapal znicz pamięci” została objęta, podobnie jak w poprzednich latach, patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Na cmentarzu parafialnym przy ulicy Poniatowskiego, dyrektor muzeum Tomasz Nuszkiewicz i wiceprzewodniczący Rady Muzeum Piotr Śniegocki zapalili symboliczne znicze na grobie Czesława i Krystyny Freudenreichów. W nocy z 13 na 14 października 1939 roku zostali oni aresztowani na mocy decyzji SS Sonderkomando w Koninie i osadzeni w konińskim więzieniu. Bez wyroku sądowego, po wielu dniach przesłuchań ojciec wraz z córką zostali rozstrzelani 10 listopada 1939, w grupie około 56 skazańców. Wobec tych osób nie przeprowadzono żadnego postępowania sądowego, nie wydano wobec nich wyroków, a jedyną podstawą do pozbawienia ich życia był fakt, że byli Polakami. Egzekucja ta, nieprzypadkowo dokonana w przeddzień Święta Niepodległości, miała też niewątpliwie za zadanie zastraszenie ludności polskiej i zmuszenie jej do uległości wobec okupanta.

źródło i zdjęcie: Tomasz Nuszkiewicz, MTC w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here