Wystawą zdjęć pałacu w Rogalinie KKF „Fakt” rozpoczął jubileuszowy rok

0
331

Architektura, a szczególnie wnętrza mają niepowtarzalny klimat. Stąd pomysł Kolskiego Klubu Fotograficznego „Fakt”, aby jeden z plenerów fotograficznych poświęcić właśnie takiemu wyjątkowemu miejscu. Wybór padł na pałac w Rogalinie, a efekty poszukiwań wyjątkowych kadrów można oglądać na otwartej właśnie nowej wystawie w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

Otwarta właśnie wystawa fotograficzna KKF „Fakt” otwiera jubileuszowy rok w historii tej organizacji. W listopadzie 2018 minie bowiem 40 lat od założenia klubu. Ekspozycja, która obecnie gości w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole jest zatem pierwszą, i – jak zapowiada prezes Olga Głowacka – na pewno nie ostatnią. Finał natomiast zaplanowany został na jesień.

Tymczasem do 18 lutego br. wszyscy chętni mogą oglądać wnętrza pałacu w Rogalinie w obiektywach członków KKF „Fakt”: Roberta Puszczyka, Grzegorza Radziwiłowskiego, Adama Wilka, Ryszarda Warszewskiego i Ryszarda Lenartowicza, które zawisły na ścianach MTC w Kole. Dziś, w kameralnym gronie odbył się także poplenerowy wernisaż, który stał się okazją do refleksji oraz wspomnień z listopadowego pobytu w Rogalinie. – W naszych zadaniach statutowych mamy także zwiedzanie i dokumentowanie zabytków Wielkopolski. Stąd pomysł, by wybrać się do Rogalina. A pałac jest naprawdę przepiękny – powiedziała prezes KKF „Fakt” Olga Głowacka, żałując przy tym, że jej samej nie udało się wziąć udziału w plenerze, ale planuje powrót do Rogalina, podobnie zresztą jak inni fotograficy „Faktu”. – Byliśmy w Rogalinie w listopadzie, gdy było już ponuro, ciemno i na dodatek padał deszcz, ale na zdjęciach tego nie widać, również dlatego, że tylko kilka ujęć zostało wykonanych na zewnątrz. Nie byliśmy też w parku, bo deszcz na to nie pozwolił, ale za to dużo czasu poświęciliśmy na zwiedzanie i fotografowanie pomieszczeń pałacu – zdradził Ryszard Lenartowicz.

Zdjęcia pałacowych wnętrz wykonano w naturalnym świetle, bez użycia lamp. Pozwoliło to twórcom wydobyć plastykę i oddać atmosferę każdego pomieszczenia.

Pałac w Rogalinie został zbudowany w latach 1770-1776 przez Kazimierza Raczyńskiego pełniącego funkcję pisarza koronnego, a następnie starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego na terenie okazałego parku, w którym można podziwiać kilkusetletnie dęby i inne okazy drzew.

W ramach organizowanego przez Muzeum Technik Ceramicznych wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży „Lato w muzeum”, odbyła się wycieczka i zwiedzanie pałacu i parku w Rogalinie.