Maszynista musiał gwałtownie hamować! Krok od tragedii podczas próby kradzieży na torowisku!

0
382

O wielkim szczęściu może mówić 39-letni mieszkaniec powiatu konińskiego, który usiłował dokonać kradzieży elementów wyposażenia szlaku kolejowego. Bardzo niewiele dzieliło go od tragedii. Mężczyzna został dostrzeżony przez maszynistę pociągu, który z trudem zatrzymał skład, dzięki czemu nie doszło do potrącenia znajdującego się na torach człowieka.

Kolska jednostka Policji, wczoraj, 4 stycznia br., została powiadomiona przez maszynistę pociągu jadącego od strony Kutna w kierunku Konina, o fakcie przymusowego zatrzymania składu z powodu znajdującego się na torowisku człowieka. Jak się okazało, 39-letni mężczyzna usiłował dokonać kradzieży elementów wchodzących w skład urządzeń systemu Samoczynnego Hamowania Pociągu. Pokaźnych rozmiarów elektomagnes tego systemu jest solidnie przytwierdzony do konstrukcji torowiska, przez co jego oddzielenie od podłoża nie jest rzeczą łatwą. Mężczyzna mocował się z zabezpieczeniami, zupełnie nie zwracając uwagi na otaczająca go rzeczywistość, w tym na zbliżający się do niego skład pociągu! Maszynista lokomotywy w porę dostrzegł tego człowieka i rozpoczął manewr gwałtownego hamowania. Pociąg udało się zatrzymać, dzięki czemu nie doszło do tragedii.

Szybko się okazało, jaki był cel pobytu 39-latka na torach, gdyż już obsłudze pociągu przyznał, że chciał ukraść wyposażenie torowiska. Przybyli na miejsce policjanci zatrzymali amatora cudzej własności. Jak wielką nieodpowiedzialnością wykazał się 39-latek może świadczyć fakt, że nie tylko narażał swoje życie, ale mógł spowodować poważne konsekwencje w bezpieczeństwie ruchu kolejowego. System Samoczynnego Hamowania Pociągu to zespół urządzeń, które dla zachowania bezpieczeństwa, powodują automatyczne zatrzymanie jadącego składu w przypadku, gdy maszynista nie reaguje na podawane mu sygnały. Unieruchomienie tego systemu może mieć zatem bardzo poważne skutki, o czym zapewne sprawca zdarzenia zupełnie nie myślał, gdyż jak ustalono, jego jedynym celem było spieniężenie zabranych z torowiska metalowych przedmiotów w punkcie skupu złomu. Teraz za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

źródło: KPP w Kole