Maszynista musiał gwałtownie hamować! Krok od tragedii podczas próby kradzieży na torowisku!

0
365

O wielkim szczęściu może mówić 39-letni mieszkaniec powiatu konińskiego, który usiłował dokonać kradzieży elementów wyposażenia szlaku kolejowego. Bardzo niewiele dzieliło go od tragedii. Mężczyzna został dostrzeżony przez maszynistę pociągu, który z trudem zatrzymał skład, dzięki czemu nie doszło do potrącenia znajdującego się na torach człowieka.

Kolska jednostka Policji, wczoraj, 4 stycznia br., została powiadomiona przez maszynistę pociągu jadącego od strony Kutna w kierunku Konina, o fakcie przymusowego zatrzymania składu z powodu znajdującego się na torowisku człowieka. Jak się okazało, 39-letni mężczyzna usiłował dokonać kradzieży elementów wchodzących w skład urządzeń systemu Samoczynnego Hamowania Pociągu. Pokaźnych rozmiarów elektomagnes tego systemu jest solidnie przytwierdzony do konstrukcji torowiska, przez co jego oddzielenie od podłoża nie jest rzeczą łatwą. Mężczyzna mocował się z zabezpieczeniami, zupełnie nie zwracając uwagi na otaczająca go rzeczywistość, w tym na zbliżający się do niego skład pociągu! Maszynista lokomotywy w porę dostrzegł tego człowieka i rozpoczął manewr gwałtownego hamowania. Pociąg udało się zatrzymać, dzięki czemu nie doszło do tragedii.

Szybko się okazało, jaki był cel pobytu 39-latka na torach, gdyż już obsłudze pociągu przyznał, że chciał ukraść wyposażenie torowiska. Przybyli na miejsce policjanci zatrzymali amatora cudzej własności. Jak wielką nieodpowiedzialnością wykazał się 39-latek może świadczyć fakt, że nie tylko narażał swoje życie, ale mógł spowodować poważne konsekwencje w bezpieczeństwie ruchu kolejowego. System Samoczynnego Hamowania Pociągu to zespół urządzeń, które dla zachowania bezpieczeństwa, powodują automatyczne zatrzymanie jadącego składu w przypadku, gdy maszynista nie reaguje na podawane mu sygnały. Unieruchomienie tego systemu może mieć zatem bardzo poważne skutki, o czym zapewne sprawca zdarzenia zupełnie nie myślał, gdyż jak ustalono, jego jedynym celem było spieniężenie zabranych z torowiska metalowych przedmiotów w punkcie skupu złomu. Teraz za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

źródło: KPP w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here