Wystawa na 40-lecie PLSP w Kościelcu już otwarta w kolskim MDK-u [FOTO]

0
754
DSC07673

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu obchodzi 40-lecie działalności edukacyjnej. Z tej okazji placówka przygotowała cykl wydarzeń towarzyszących jubileuszowi. Są to wystawy i sesja popularno-naukowa. Jedno wydarzenie już miało miejsce, a chodzi o wystawę prac uczniów PLSP, która zorganizowana została w Muzeum Miasta Turku. Kolejne wydarzenie miało miejsce dziś w Miejskim Domu Kultury, gdzie na oglądających, do 28 października br., czeka szeroka gama twórczości wychowanków szkoły. – Prezentujemy przekrój wszystkich dyscyplin, które u nas są realizowane, z wyjątkiem fotografii, która będzie pokazana osobno. Zatem mamy prace dyplomowe z projektowania graficznego, prace z rysunku i malarstwa, które głównie pochodzą z ogólnopolskich przeglądów, w których bierzemy udział, prace rzeźbiarskie oraz ekspozycję plakatów również do różnych ważniejszych wydarzeń kulturalnych i artystycznych, które się odbyły – powiedziała wicedyrektor PLSP w Kościelcu, Agnieszka Arasimowicz.

Artystyczna szkoła pod nazwą Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kole powstała w 1979 roku. W 2001 roku zostało rozbudowane o Policealne Studium Plastyczne i powstał Zespół Szkół Plastycznych w Kole. Trwał do 2017, kiedy znów powrócono do pierwotnej nazwy PLSP, ale z siedzibą w Kościelcu, w pałacu von Kreuzów. – W Kościelcu zatem zaczynamy 4 rok pracy, ale cały czas jest to ta sama szkoła. Aktualnie kształcimy 115 uczniów, czyli tylu, ilu zwykle w szkołach plastycznych się uczy. Tylko placówki w dużych miastach, jak Warszawa i Kraków, mają ich więcej. Każdego roku mamy od 20 do 30 absolwentów.

PLSP w Kościelcu to szkoła o ugruntowanej renomie i pozycji. – W ogólnopolskim przeglądzie malarstwa, rysunku i rzeźby, które są organizowane przez Centrum Edukacji Artystycznej obligatoryjnie udział biorą przedstawiciele ze wszystkich klas trzecich liceów plastycznych. Prace są oceniane. W tym roku zostało zrobione zestawienie wyników z ostatnich 10 lat. I w tym zestawieniu znajdujemy się na 3. miejscu w skali ogólnopolskiej, czyli w gronie wszystkich, bodajże 62 placówek, przy czym są to szkoły ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prywatne i jednostek samorządu terytorialnego, ale wszystkie o charakterze liceów plastycznych z uprawnieniami szkoły publicznej. Zatem jesteśmy dumni, również dlatego, ponieważ cały czas pozostajemy w ścisłej czołówce. To cieszy i pokazuje, że szkoła, mimo że z małej miejscowości, to potrafi kształcić na najwyższym ogólnopolskim poziomie – dodała wicedyrektor Arasimowicz.

Kolejne jubileuszowe wydarzenia to wystawa prac uczniów w Muzeum Okręgowym w Koninie, której otwarcie przewidziano 4 października br. Następne to 18 października wernisaż prac fotograficznych w Galerii CKiS-u w Koninie, a także tego samego dnia zaplanowano także sesję popularno-naukową w siedzibie PLSP w Kościelcu.

Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszego wernisażu.