Wystawa na 40-lecie PLSP w Kościelcu już otwarta w kolskim MDK-u [FOTO]

0
204
DSC07673

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu obchodzi 40-lecie działalności edukacyjnej. Z tej okazji placówka przygotowała cykl wydarzeń towarzyszących jubileuszowi. Są to wystawy i sesja popularno-naukowa. Jedno wydarzenie już miało miejsce, a chodzi o wystawę prac uczniów PLSP, która zorganizowana została w Muzeum Miasta Turku. Kolejne wydarzenie miało miejsce dziś w Miejskim Domu Kultury, gdzie na oglądających, do 28 października br., czeka szeroka gama twórczości wychowanków szkoły. – Prezentujemy przekrój wszystkich dyscyplin, które u nas są realizowane, z wyjątkiem fotografii, która będzie pokazana osobno. Zatem mamy prace dyplomowe z projektowania graficznego, prace z rysunku i malarstwa, które głównie pochodzą z ogólnopolskich przeglądów, w których bierzemy udział, prace rzeźbiarskie oraz ekspozycję plakatów również do różnych ważniejszych wydarzeń kulturalnych i artystycznych, które się odbyły – powiedziała wicedyrektor PLSP w Kościelcu, Agnieszka Arasimowicz.

Artystyczna szkoła pod nazwą Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kole powstała w 1979 roku. W 2001 roku zostało rozbudowane o Policealne Studium Plastyczne i powstał Zespół Szkół Plastycznych w Kole. Trwał do 2017, kiedy znów powrócono do pierwotnej nazwy PLSP, ale z siedzibą w Kościelcu, w pałacu von Kreuzów. – W Kościelcu zatem zaczynamy 4 rok pracy, ale cały czas jest to ta sama szkoła. Aktualnie kształcimy 115 uczniów, czyli tylu, ilu zwykle w szkołach plastycznych się uczy. Tylko placówki w dużych miastach, jak Warszawa i Kraków, mają ich więcej. Każdego roku mamy od 20 do 30 absolwentów.

PLSP w Kościelcu to szkoła o ugruntowanej renomie i pozycji. – W ogólnopolskim przeglądzie malarstwa, rysunku i rzeźby, które są organizowane przez Centrum Edukacji Artystycznej obligatoryjnie udział biorą przedstawiciele ze wszystkich klas trzecich liceów plastycznych. Prace są oceniane. W tym roku zostało zrobione zestawienie wyników z ostatnich 10 lat. I w tym zestawieniu znajdujemy się na 3. miejscu w skali ogólnopolskiej, czyli w gronie wszystkich, bodajże 62 placówek, przy czym są to szkoły ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prywatne i jednostek samorządu terytorialnego, ale wszystkie o charakterze liceów plastycznych z uprawnieniami szkoły publicznej. Zatem jesteśmy dumni, również dlatego, ponieważ cały czas pozostajemy w ścisłej czołówce. To cieszy i pokazuje, że szkoła, mimo że z małej miejscowości, to potrafi kształcić na najwyższym ogólnopolskim poziomie – dodała wicedyrektor Arasimowicz.

Kolejne jubileuszowe wydarzenia to wystawa prac uczniów w Muzeum Okręgowym w Koninie, której otwarcie przewidziano 4 października br. Następne to 18 października wernisaż prac fotograficznych w Galerii CKiS-u w Koninie, a także tego samego dnia zaplanowano także sesję popularno-naukową w siedzibie PLSP w Kościelcu.

Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszego wernisażu.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here