Radni w Babiaku ustalili nowe stawki podatków

0
65
DSC09787

Dla samorządów nadszedł czas uchwalania stawek podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywać w przyszłym roku. – Trzeba to zrobić tak, by wydatki, które państwo składacie do budżetu gminy, można było realizować. Podatek od środków transportowych to w naszym przypadku około 260.000 zł w kasie gminy. Złożyłem stosowny propozycję, a wzrost stawek jest o wskaźnik inflacji – powiedział wójt Wojciech Chojnowski. Komisja Spraw Społecznych i Gospodarczych pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały, a radni przyjęli go przy dwóch głosach wstrzymujących.

Babiaccy rajcy podczas minionej sesji dyskutowali także nad podatkiem od nieruchomości. – To znacząca pozycja w budżecie naszej gminy, bo to kwestia nawet kilku milionów złotych. W tej uchwale zwracam uwagę na jedną z końcowych pozycji, czyli na podatek od budowli i części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dwa procent wartości, to jest to, co jest najbardziej istotną pozycją w tym podatku, bo od samych firm mamy około 1,8 mln zł. Stąd wspieram działania firm, tj. gazowników, energetyki i telekomunikacji w modernizacji majątku na terenie naszej gminy, bo podnosi to jego wartość, a tym samym i kwotę podatku – dodał włodarz. Pozostałe pozycje odnotowały wzrost o kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt groszy, czyli średnio zwyżka jest o wskaźnik inflacji.

Za 1 mkw. gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej mieszkańcy gminy Babiak zapłacą 0,89 zł (było 0,86 zł). Opłata za 1 ha pod jeziorami wynosić będzie 4,80 zł (było 4,71 zł), a w przypadku pozostałych gruntów 1 mkw. kosztować będzie 0,23 zł (było 0,22 zł).

Właściciele budynków mieszkalnych w 2020 roku zapłacą 0,72 zł (było 0,70 zł) za mkw. Podatek od obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosić będzie 16,69 zł (było 16,20 zł) za mkw., a od nieruchomości, w których prowadzony jest obrót kwalifikowanym materiałem siewnym – 11,18 zł (było 10,98 zł) za mkw. Budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych zostały obciążone opłatą 4,87 zł (było 4,78 zł) za mkw., a wszystkie pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje, będą wymagały uiszczenia 4,50 zł (było 4,37 zł) za mkw.

Podatek od budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosić będzie 2 procent ich wartości.

Nowe stawki podatku od nieruchomości na 2020 rok zostały przyjęte przy 12 głosach „za” i jednym wstrzymującym. Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here