Widowisko w przedwojennym klimacie i „Głos Koła” sprzed 100 lat na ścianach MDK-u [FOTO]

0
398

Głos Koła” sprzed 100 lat zawisł na ścianach galerii w Miejskim Domu Kultury w Kole. Ale zanim zebrani mogli go obejrzeć, mieli przyjemność wziąć udział w niezwykłej muzycznej uczcie. To kolejne świetne widowisko w wykonaniu lokalnych artystów. A chodzi o koncert utrzymany w klimacie przedwojennych realiów, którego głównym elementem było 3-majowe wydanie „Głosu Koła” z 1918 roku.

Przypomnijmy. Odkrycia 24 numerów przedwojennego kolskiego wydawnictwa prasowego dokonał w swoim domu kolanin Jacek Skrycki, który był inicjatorem wczorajszych wydarzeń w MDK-u.

Czytaj: Jaką mają wartość historyczną? Nieznane numery „Głosu Koła” sprzed 100 lat odnalezione przypadkowo!

Wystawiony wczoraj spektakl muzyczny jest podsumowaniem tego, co udało się ustalić w związku ze znaleziskiem i oceną jego wartości historycznej. Przed publicznością wystąpili młodzi artyści oraz ci znani już z wcześniejszych przedstawień. Towarzyszyli im członkowie Towarzystwa Śpiewaczo-Muzycznego „Lutnia”. Wszyscy dostarczyli publiczności niezwykłych artystycznych doznań.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął poseł na Sejm RP, Leszek Galemba, a mieszkańców na koncert zapraszali starosta Robert Kropidłowski, burmistrz Koła Krzysztof Witkowski oraz dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole Radomir Piorun.

Po spektaklu z przemówień zaproszonych gości oraz słowa, które do zebranych skierował na papierze nieobecny z powodu choroby regionalista Kazimierz Kasperkiewicz, dowiedzieliśmy się, ze znalezisko jest znaczącym odkryciem, tym bardziej, że gazeta była w Kole wydawana, redagowana i drukowana, a nie zachował się w naszym mieście ani jeden jej egzemplarz. Kilka posiadają jedynie warszawskie biblioteki. „Głos Koła” ukazywał się przez 12 miesięcy, od lutego 1918 roku do lutego 1919 roku.

Zatem niezwykle ważna jest decyzja Jacka Skryckiego o tym, że odnalezione egzemplarze pisma zostaną w Kole dla potomnych i trafią do jednej z samorządowych instytucji kultury. – Od początku wiedziałem, co zrobić ze znaleziskiem. Przekażę je. To jest mój obowiązek w stosunku do małej ojczyzny. Moja rodzina na pewno miałaby takie życzenie.

Za decyzję tę podziękowali Jackowi Skryckiemu poseł Leszek Galemba, burmistrz Krzysztof Witkowski, wicestarosta Sylwester Chęciński oraz obecna na wydarzeniu wicewojewoda wielkopolski, Aneta Niestrawska. W rewanżu wraz z dyrektorem MDK-u wszyscy zostali obdarowani przez Jacka Skryckiego kopią 3-majowego wydania „Głosu Koła”.

Spotkanie zwieńczyło otwarcie wystawy, która dostępna będzie dla zwiedzających do końca maja br.

Poniżej galeria zdjęć z wczorajszej uroczystości. Zachęcamy do obejrzenia.