Uczennice ZSRCKU w Kościelcu śladami armii generała Andersa

0
201
1-336645

Uczennice ZSRCKU im. Stanisława Staszica w Kościelcu – Zofia Bartczak i Aleksandra Grabska – zostały laureatkami I edycji konkursu dla klas mundurowych „Żołnierze w służbie historii, organizowanego wspólnie przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

W ramach konkursu uczennice wybrały postać zgodną z tematem tegorocznej edycji – „Bohaterowie września 1939 roku” – majora Ryszarda Malczewskiego. Wypełniając zadania konkursowe dziewczyny stworzyły film przedstawiający postać dyplomowanego pilota, odnalazły miejsce pamięci związane z bohaterem oraz przeprowadziły żywą lekcję historii, by przybliżyć innym osobom niesamowitą postać walczącą w wojnie w obronie Polski
we wrześniu 1939 roku.

W nagrodę uczennice wraz ze swoją opiekunką Anetą Gorzkowską uczestniczyły w objeździe edukacyjnym do Włoch śladami 2. Korpusu Polskiego armii gen. Władysława Andersa i niedźwiedzia Wojtka.

Tuż przed wyprawą, nagrodzeni zebrali się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie na uroczystej gali finałowej, po której laureaci udali się na zwiedzanie jednej z największych i najlepiej zachowanych w Polsce, twierdzy Modlin. Nazajutrz z samego rana rozpoczęła się niezapomniana wyprawa śladami 2. Korpusu Polskiego na ziemiach Włoskich. Szlakiem bohaterów młodzież wspięła się na wzgórze ofiarne, dotarła na pole bitwy 4 pułku pancernego oraz miała zaszczyt oddać hołd żołnierzom na polskim cmentarzu, gdzie spoczywa dowódca 2. Korpusu, gen. Władysław Anders. Laureaci zapalili znicze na Monte Cassino, w Bolonii i Loreto na grobach bohaterów walczących na ziemi włoskiej o wolność Polski. Młodych ludzi wzruszył cytat wyryty na obelisku poświęconemu 3. Dywizji Strzelców Karpackich na wzgórzu 593, który na długo pozostanie im w pamięci.

Uczennice z Kościelca podróżowały przez Niemcy, Austrię, Włochy, Czechy i Słowację.
W słonecznej Italii zwiedziły Weronę zwaną bramą do Włoch, Rimini i Ankonę – miasta położone nieopodal Morza Adriatyckiego, Forli, Imolę, Bolonię, Loreto oraz Republikę San Marino. Natomiast w Niemczech odwiedziły Drezno, Norymbergę i Dachau, gdzie znajduje się pierwszy w Europie niemiecki obóz koncentracyjny.

Wyjazd edukacyjny śladami armii gen. Władysława Andersa był niezwykłym przeżyciem, którego nie sposób zapomnieć. Rozszerzył świadomość młodzieży o walce Polskich żołnierzy o wolność i niepodległość Ojczyzny poza granicami kraju. Pokazał, poprzez tysiące białych krzyży na cmentarzach, poświęcenie oraz ogrom tragedii, jaka wydarzyła się podczas II wojny światowej.

źródło i zdjęcia: ZSRCKU w Kościelcu