Uczennice ZSRCKU w Kościelcu śladami armii generała Andersa

0
129
1-336645

Uczennice ZSRCKU im. Stanisława Staszica w Kościelcu – Zofia Bartczak i Aleksandra Grabska – zostały laureatkami I edycji konkursu dla klas mundurowych „Żołnierze w służbie historii, organizowanego wspólnie przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

W ramach konkursu uczennice wybrały postać zgodną z tematem tegorocznej edycji – „Bohaterowie września 1939 roku” – majora Ryszarda Malczewskiego. Wypełniając zadania konkursowe dziewczyny stworzyły film przedstawiający postać dyplomowanego pilota, odnalazły miejsce pamięci związane z bohaterem oraz przeprowadziły żywą lekcję historii, by przybliżyć innym osobom niesamowitą postać walczącą w wojnie w obronie Polski
we wrześniu 1939 roku.

W nagrodę uczennice wraz ze swoją opiekunką Anetą Gorzkowską uczestniczyły w objeździe edukacyjnym do Włoch śladami 2. Korpusu Polskiego armii gen. Władysława Andersa i niedźwiedzia Wojtka.

Tuż przed wyprawą, nagrodzeni zebrali się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie na uroczystej gali finałowej, po której laureaci udali się na zwiedzanie jednej z największych i najlepiej zachowanych w Polsce, twierdzy Modlin. Nazajutrz z samego rana rozpoczęła się niezapomniana wyprawa śladami 2. Korpusu Polskiego na ziemiach Włoskich. Szlakiem bohaterów młodzież wspięła się na wzgórze ofiarne, dotarła na pole bitwy 4 pułku pancernego oraz miała zaszczyt oddać hołd żołnierzom na polskim cmentarzu, gdzie spoczywa dowódca 2. Korpusu, gen. Władysław Anders. Laureaci zapalili znicze na Monte Cassino, w Bolonii i Loreto na grobach bohaterów walczących na ziemi włoskiej o wolność Polski. Młodych ludzi wzruszył cytat wyryty na obelisku poświęconemu 3. Dywizji Strzelców Karpackich na wzgórzu 593, który na długo pozostanie im w pamięci.

Uczennice z Kościelca podróżowały przez Niemcy, Austrię, Włochy, Czechy i Słowację.
W słonecznej Italii zwiedziły Weronę zwaną bramą do Włoch, Rimini i Ankonę – miasta położone nieopodal Morza Adriatyckiego, Forli, Imolę, Bolonię, Loreto oraz Republikę San Marino. Natomiast w Niemczech odwiedziły Drezno, Norymbergę i Dachau, gdzie znajduje się pierwszy w Europie niemiecki obóz koncentracyjny.

Wyjazd edukacyjny śladami armii gen. Władysława Andersa był niezwykłym przeżyciem, którego nie sposób zapomnieć. Rozszerzył świadomość młodzieży o walce Polskich żołnierzy o wolność i niepodległość Ojczyzny poza granicami kraju. Pokazał, poprzez tysiące białych krzyży na cmentarzach, poświęcenie oraz ogrom tragedii, jaka wydarzyła się podczas II wojny światowej.

źródło i zdjęcia: ZSRCKU w Kościelcu

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here