Rankingi kredytów gotówkowych: łatwy sposób na porównanie ofert

0
41

Zaciągając kredyt gotówkowy, często oczekujemy szybkich pieniędzy bez wielu formalności. Warto jednak wstrzymać się trochę i dokładnie przeanalizować dostępne oferty, aby nie wpaść na przysłowiową minę. Jak porównać oferty kredytów gotówkowych i jak wybrać tę najlepszą?

  1. Rankingi kredytów gotówkowych: łatwy sposób na porównanie ofert

  2. Jakie wymogi stawiają banki przed przyznaniem kredytu? 

  3. RRSO: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania a oprocentowanie nominalne

  4. Okres spłaty kredytu

  5. Szybkość rozpatrywania wniosków kredytowych i wymagane formalności

Rankingi kredytów gotówkowych: łatwy sposób na porównanie ofert

Kredyt gotówkowy w porównaniu do kredytu hipotecznego zazwyczaj zawiązywany jest na stosunkowo krótki okres. Pomimo tego, decyzji w tej sprawie nie powinniśmy podejmować na podstawie atrakcyjnej promocji lub silnego przeczucia, że pieniądze są nam potrzebne jak najszybciej. Pewnym ułatwieniem przy zaciąganiu tego rodzaju kredytu mogą być rankingi kredytów gotówkowych. Taki ranking znajdziesz na https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe

Jakie wymogi stawiają banki przed przyznaniem kredytu? 

Aby uzyskać kredyt, trzeba spełnić często niejasne wymagania banku. Każdy bank przyjmuje w tej sprawie indywidualne kryteria, dlatego jedna osoba może dostać zupełnie inne warunki, niż druga, zwłaszcza w przypadku dużych kwot kredytu. Warto zawsze złożyć wniosek o kredyt do kilku wybranych banków naraz, aby później móc łatwiej porównać oferty. Decydująca jest tu nasza zdolność kredytowa, którą bank ocenia na podstawie wielu różnych kryteriów: wysokości wnioskowanego kredytu, naszej pensji, historii kredytowej i ilości osób, które mamy na utrzymaniu.

RRSO: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania a oprocentowanie nominalne

Oprocentowanie kredytu gotówkowego to parametr, dzięki któremu – teoretycznie – możliwe jest obliczenie kwoty odsetek do zapłaty. Bardziej wiarygodnym wskaźnikiem jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Uwzględnia ona wszystkie dodatkowe opłaty, takie jak np. ubezpieczenie kredytu, jego obsługę, opłatę za przyznanie kredytu itp. Z reguły jest nieco wyższe od samego oprocentowania – zdarza się, że nawet dwukrotnie. Szczególnie banki kuszące niskim oprocentowaniem, np. 6 procent, lubią doliczać mnóstwo dodatkowych opłat, przez które ich oferta jest konkurencyjna tylko na papierze.

Jak obliczyć rzeczywistą kwotę odsetek, które zapłacimy przez cały okres spłaty kredytu? Załóżmy, że chcemy pożyczyć 20 tysięcy złotych, a spłata rozłożona jest na 24 miesiące. RRSO wynosi 9%, a więc rocznie zapłacimy 1800 zł odsetek. Spłatę rozłożyliśmy na dwa lata, więc za całość zaciągniętego kredytu zapłacimy bankowi 3600 zł.

Okres spłaty kredytu

Składając wniosek o kredyt gotówkowy należy podać czas, przez jaki chcemy go spłacać. Im krótszy okres spłaty, tym wyższe comiesięczne raty, ale też niższa ogólna kwota płaconych odsetek. Decyzję o okresie kredytowania należy dobrze przemyśleć, ponieważ w trakcie wielu lat może wydarzyć się dużo nieprzewidzianych sytuacji. Możemy na przykład stracić pracę lub przydarzy nam się wypadek, który ją uniemożliwi. Dlatego lepiej nie sugerować się pensją, którą pobieramy obecnie, lub założyć realistycznie, że za rok możemy mieć pensję dwa razy niższą.

Szybkość rozpatrywania wniosków kredytowych i wymagane formalności

Ostatnią kwestią, którą warto rozważyć, jest szybkość rozpatrywania wniosków kredytowych przez bank. Większość kredytobiorców szuka bowiem możliwości uzyskania szybkiej gotówki bez zbędnych formalności. Warto poszukać w Internecie informacji i opinii w tej kwestii na temat konkretnego banku, którego oferta przyciągnęła naszą uwagę. Ważna jest też ilość formalności, które trzeba załatwić: nie każdy chce składać tonę dokumentów, żeby otrzymać stosunkowo niski i łatwy do spłacenia kredyt.

materiał partnera