Szyją!!! Do jutra ma powstać tysiąc maseczek. To wyjątkowa akcja Stowarzyszenia „W Koło Pomagam”!

0
722
maseczki

To społeczna inicjatywa. Narodziła się za sprawą przewodniczącego Stowarzyszenia „W Koło Pomagam” Jarosława Jóźwiaka, który wielokrotnie już pokazał, jak energią, zapałem i dobrymi pomysłami zarazić mieszkańców Koła. Dzięki niemu w Kole już dwa razy odbyła się akcja „Podziel się włosem” na rzecz dziewcząt i kobiet chorych na nowotwory, oraz wielka zbiórka żywności dla wspólnoty „Chleb Życia”, prowadzonej przez siostrę Małgorzatę Chmielewską. Prowadzone przez niego stowarzyszenie wspiera także inne akcje przeprowadzane przez lokalne organizacje, stowarzyszenia i instytucje. Teraz natomiast, w dobie pandemii koronawirusa, zainicjował przedsięwzięcie, które z dnia na dzień zyskuje na popularności. Chodzi o szycie maseczek i zbiórkę środków ochrony dla wszystkich, którzy takiej pomocy potrzebują.

Zwracamy się nasi mieszkańcy z apelem o wsparcie akcji pod hasłem „Maski szyć, bezpiecznie żyć”. Najwyższy czas, aby nasze lokalne społeczeństwo wsparło tych, którzy walczą z zarazą na pierwszej linii ognia. Wiele służb ratunkowych naraża się bezpośrednio, drżąc o swoje życie i zdrowie oraz swoich najbliższych, kiedy do nich wracają. Dostaliśmy informacje, że kolski szpital już odczuwa braki środków ochrony osobistej. Dzięki takiej właśnie drużynie pomagania, siedząc w swoich domach, co jest bardzo odpowiedzialne, możemy się przyczynić do wspólnego dobra. Będziemy też chcieli zrobić zbiórkę rzeczy, które są bardzo potrzebne, np. środków do dezynfekcji, fartuchów ochronnych, rękawiczek, gogli itp. Mamy nadzieję, że na miarę swoich możliwości podzielą się z nami gabinety, firmy, hurtownie itp. Istnieje możliwość zakupu maseczek od producenta, w bardzo dobrej cenie (na tę chwilę), a to dzięki Stowarzyszeniu „Kołowrotek”, które też chce wesprzeć naszą akcję. Jeżeli będzie taka możliwość i znajdą się chętni darczyńcy, udostępnimy konto stowarzyszenia, i za zebraną kwotę kupimy te maseczki. Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy w tym szlachetnym przedsięwzięciu. Pozdrawiamy mocno!”– czytamy.

Taki apel trafił do mediów społecznościowych 24 marca br., kiedy ruszyła akcja i powstała grupa. Bardzo szybko rozszerzała się o kolejne chętne do szycia maseczek osoby, z większości panie, w różnym wieku. Zespół powiększa się, na FB dołączane są zdjęcia zrobione podczas pracy przy maszynach oraz uszytych już maseczek. Panie wymieniają się uwagami, spostrzeżeniami, informacjami, czego komu brakuje do szycia, a także wspierają instrukcjami i pomysłami. Praca wre, energię czuć z każdej fotografii i filmiku.

W tej chwili maseczki szyje już ponad 20 kobiet i dziewczyn z Koła oraz wielu miejscowości na terenie gmin powiatu kolskiego. Do jutra, tj. do piątku 3 kwietnia włącznie, obdarowanych zostanie 12 różnych instytucji i grup zawodowych. Są to dwa Domy Pomocy Społecznej, listonosze, strażnicy miejscy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, druhowie ochotnicy, pracownicy medyczni przychodni oraz marketów. Wszyscy już obdarowani serdecznie dziękują, a zdarzają się nawet pisemne podziękowania.
Do jutra rozwiezionych zostanie ponad 600 sztuk maseczek wielokrotnego użycia, a łącznie liczba uszytych i gotowych ma osiągnąć 1 000 sztuk! Z naszej zbiórki zakupiliśmy także dla szpitala w Kole 400 sztuk maseczek z atestem i nadal planujemy kupować z zebranych pieniędzy – mówi Jarosław Jóźwiak, dodając, że maseczki do wielokrotnego użycia są szyte z bawełny. Powstają też jednorazowe z flizeliny.

Każdy kto dysponuje czasem oraz ma możliwości dołączenia do grupy i wsparcia akcji jest mile widziany. Uruchomiono także konta do wpłat LBS 03 8543 0000 20054508 9646 0001 z dopiskiem „na maseczki”.

Więcej na: https://www.facebook.com/groups/671663806922829/

https://www.facebook.com/wkolopomagam

zdjęcia: Stowarzyszenie „W Koło Pomagam” – Grupa Publiczna „Maseczki Szyć Bezpiecznie Żyć” na FB